Dejeneratif omurga hastalıklarında transforaminal lomber interbody füzyonun 1 yıllık klinik ve radyolojik sonuçları
The 1-year clinical and radiological results for patients of degenerative lumbar diseases treated with transforaminal lumbar interbody fusion
  1. Tez No: 736949
  2. Yazar: KHALED M.I. SHATAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YAVUZ UÇAR, DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dejeneratif Omurga Hastalarında Transforaminal Lomber Interbody Füzyonun 1 Yıllık Klinik ve Radyolojik Sonuçları Amaç: Dejeneratif omurga hastalıklarının cerrahi tedavisinde yer alan Transforaminal Lomber Interbody Füzyonu ameliyatının 1 yıllık klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi. Hastalar ve Yöntemler: 2019-2021 yıllarıında kliniğimize başvuran dejeneratif omurga hastalığı nedeni ile posterior yaklaşımla Transforaminal Lomber Interbody füzyon ameliyatı yapılan ve yaş ortalamaları 60,58 (min. 36 - maks. 73) olan 24 hasta 1 yıl sonra retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 5 hasta spinal stenoz, 5 hasta dejeneratif spondilolistezis, 3 hasta de novo skolyoz, 11 hasta dejeneratif disk hastalığı tanısı ile tedavi ve takip edilmiştir. Hastaların radyografik değerlendirilmesinde standart olarak çekilen lomber BT kullanılmıştır. Hastaların radyografik değerlendirilmesinde kaynamayı gösteren kemik köprüleşmesi, kistik lusensi ve liner defekt durumuna bakılmıştır. Hastaların fonksiyonel değerlendirilmesinde OSWESTRY ve VAS skorları kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların takip süresi ortalaması 16,33 aydır (maks. 28-min. 12aydır). Klinik değerlendirilmesinde kullanılan VAS preop skor ortalaması 9,46 iken postop skor ortalaması 3,12 olarak tespit edildi. Ayrıca ODI preop skor ortalaması 29,16 iken postop skor ortalaması 9 olarak tespit edildi. Sonuçta TLİF'in klinik ve fonksiyonel açıdan anlamlı sonuçları saptanmıştır. Radyolojik değerlendirmede postop 1. yılda çekilen bilgisayarlı tomografisi incelendikten sonra tüm hastalarda kemik köprüleşmesi tespit edilirken 6 hastada kistik lusensi ve 3 hastada liner defekt tespit edildi. Onlardan sadece psödartroz tanısı ile 3 hasta tekrar revize edildi. Ayrıca 1 hastada Komşu Segment Dejenerasyonu düşünülüp revize edildi. 3 hasta yara yeri enfeksiyonu nedeni ile parenteral antibiyotik tedavisi ve debridman yapılmıştır. Sonuçta TLİF'in radyolojik sonuçları anlamlı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada dejeneratif omurga hastalarında cerrahi tedavisinde yapılan TLİF tekniği etkin bir tedavi olduğu gösterilmiştir. Ağrı odakları olan diskin kaldırılması, disk yüksekliği ve sagital denge sağlanması ile foraminal gevşetilmeye amaçlayan TLİF'in diğer tekniklere göre daha az komplikasyon oranı, az kanama ve kısa operasyon süresi ile anlamlı klinik ve radyolojikal sonuçları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The 1-Year Clinical and Radiological Results For Patients of Degenerative Lumbar Diseases treated with Transforaminal Lumbar Interbody Fusion Goal: The evaluation of 1-year clinical and radiological results for patients of degenerative lumbar diseases treated with transforaminal lumbar interbody fusion. Methods: From 2019 to 2021, the patients diagnosed with degenerative lumbar diseases and treated with transforaminal lumbar interbody fusion, have been evaluated retrospectively. It is found that median of age for 24 patients included in the study was 60,58 (min. 36-max. 73). The patients were classified according to diagnosis and it is found that 5 patients had spinal stenosis, 5 patients had degenerative spondilosthesis, 3 patients with De Novo scolliosis and 11 patients had degenerative disc diseases. 1 year postop the patients have been evaluated clinically using VAS and ODI scores and radiologically using parametres of bony bridge, cystic lusensy and linear defects in computed tomography. Findings: It was found that average of follow up durations for patients was 16,33 month (min. 12-max. 28 month). By the clinical evaluation, it was found that average of preop VAS score was 9,46 but after 1 year of operation, it decreased to about 3,12. Also, average of preop ODI score was 29,16, but 1 year after operation it decreased to about 9. Regarding the radiological evaluation, it was found that CT of all patients show bony bridging but 6 patients have cystic lusency and 3 patients have linear defects. As a complication, 3 patients were undergone revision due to pseudoarthrosis, 1 patient has been revised due to Adjacesnt Segment Disease and 3 patients have got parenteral antibyotic therapy and debridment due to surgical site infection. By these findings, it is clear that TLIF has significant clinical ve radiological results. Conclusion: This study shows the efficiensy of TLIF as a surgical treatment for complex cases of degenerative lumbar diseases. It is found that TLIF is effective to relieve pain caused by disc degeneration, restore the sagital balance of vertebral column and decompress the foraminal narrowings as well. In comparison to other procedures, TLIF has minmal postop complications, risk of bleeding and short operation period. Also, TLIF has statistically significant clinical ve radiological results in contrast to other procedures.