Metafizik düşüncenin günümüz Türk resim sanatına yansımaları (2000-)
Reflections of metaphysical thought on contemporary Turkish painting (2000-)
  1. Tez No: 736956
  2. Yazar: YUNUS TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, felsefenin bir dalı olan metafiziğin evreni tanıma çabasına ilişkin problem alanına giren varlık, varoluş, zaman, mekân, uzay ve tanrı gibi kavramlar yardımıyla Çağdaş Türk Resim Sanatındaki metafizik yansımaları felsefi, teolojik, teosofik ve estetik kuramlar yardımıyla sanatçı ve yapıt bağlamında irdeleyerek tartışmaya açmaktır.Bu çerçevede metafiziğin Çağdaş Türk Resim Sanatına yansımaları, tarihsel ve yapısal açıdan yapıt okumaları ile ele alınmıştır. Araştırmada Türk kültürünün beslendiği coğrafyaların felsefeye dayalı metafizik düşünceleri dikkate alınmıştır. Bununla birlikte eserler konu, biçim, içerik, öz bağlamında değerlendirilmiştir. Türk İslam dini etrafında şekillenen Hurufiliğin Türk resim sanatına yansımalarıyla birlikte metafiziğin Türk resim sanatı alanına giren sembol, imge, imgelem, metafor, gösterge gibi yapısal unsurlar kavramsal bağlamları ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında 2000 yılı ve sonrasında, metafizik olgusu 15 resim sanatçısı ve bu sanatçıların toplamda 32 eseri temel alınarak hem plastik hem de felsefi bakışla bağlamsal açıdan literatür tarama yoluyla ilişkilendirilmiştir. Çağdaş Türk Resim Sanatında metafizik anlayışların farklı yönleri resimde metafizik bireysel ve kültürel birikimler doğrultusunda tematik eser içerik analizi yöntemine dayandırılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to open up for discussion by examining the metaphysical reflections in Contemporary Turkish Painting Art in the context of artist and work with the help of philosophical, theological, theosophical and aesthetic theories with the help of concepts such as existence, existence, time, space, space and god, which fall into the problem area of metaphysics, which is a branch of philosophy. In this context, the reflections of metaphysics on Contemporary Turkish Painting Art are discussed with historical and structural readings. In the research, metaphysical thoughts based on philosophy of the geographies where Turkish culture is fed were taken into consideration. However, the works were evaluated in terms of subject, form, content and essence. Structural elements such as symbol, image, imagination, metaphor, indicator, which are included in the field of Turkish painting art of metaphysics, with the reflections of Hurufism, which is shaped around the Turkish Islamic religion, on Turkish painting art, have been tried to be revealed with their conceptual contexts. The metaphysical phenomenon has been associated with the epistemological, ontological, theological and theosophical context with a philosophical perspective in 32 works since 2000 of 15 artists. Furthermore, the different aspects of metaphysical understandings in Contemporary Turkish Painting Art have been tried to be presented with the help of content analysis and literature review in the direction of individual and cultural accumulations.