Millet Kütüphanesi Ali Emiri Koleksiyonu MNZ 579 numaralı şiir mecmuası (Metin – inceleme)
The mecmua in Millet Library, Ali Emiri Section no: 579 (Transcripted text–examination)
  1. Tez No: 737016
  2. Yazar: MAHMUT CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUCAHİT KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 807
Özet
Millet kütüphanesi Ali Emiri koleksiyonu Mnz.579 numarada kayıtlı Şiir Mecmua'sının transkripsiyonlu bir şekilde okunması ve bu metnin yayımlanmış divanlarla karşılaştırmasının yapılarak incelenmesi, tezimizin temel amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma, 'Giriş'ten sonra üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mecmuanın tavsifi, imlâ özellikleri ve muhtevası, mecmuada şiiri bulunan şairlerin biyografi bilgileri, mecmuadaki şiirlerin nazım şekilleri ve şiirlerin vezinleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde metnin kuruluşunda izlenen yöntem ve yazmanın transkripsiyolu metni yer almaktadır. Çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümde ise mecmuanın ve latinize edilen şiirlerin sayfa numaraları, şair mahlasları matla ve makta bend/beyitler, nazım şekli ve bend/beyit sayısı, vezin, şiir başlıkları kafiye ve redifler ile oluşturulmuş Mestap tablosu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to transcript the mecmua registered in the Millet Library, Ali Emiri Collection Mnz.579; therefore, to compare and analyze it with the published divans. This study consists of three main parts after the introduction. In the first part, the description, orthography and content of the mecmua are reviewed. In addition, the biography of the poets in the mecmua are given, and the verse forms and meters of their poems are analysed. In the second part, Mestap Table consists of the page numbers, the latinised poems with the poet pseudonyms, matla and makta bend/couplets with their verse forms, numbers, meters, titles, rhymes and redifs. In the last part of the study, the method followed in the text are examined, and the manuscript is transcripted. In sum, we seek to reveal the importance of the mecmua and its contribution to the published divans; hence, this study contributes to the Classical Turkish Literature studies from so many perspectives.