Sezaryen sonrası uygulanan akupresurun gastrointestinal motiliteye etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of acupressure applied after c-section on gastrointestinal motility
  1. Tez No: 737063
  2. Yazar: AYŞE ÜSTÜN TOKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER GÜLEN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, sezaryen sonrası uygulanan akupresurun gastrointestinal motiliteye etkisinin belirlenmesi amacıyla prospektif, randomize kontrollü, deneysel tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Mayıs 2019 - Kasım 2019 tarihleri arasında, Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi kadın hastalıkları ve doğum servisinde, elektif sezaryen uygulanan 30 müdahale, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 kadından toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve bağırsak motilitesi takip formu kullanılmıştır. Müdahale grubundaki kadınlara hastanede uygulanan standart bakımın yanı sıra postoperatif 4., 8. ve 12. saatlarde LI4, LI11 ve ST36 noktalarına 15-20 dakika süre ile üç kez akupresur uygulanırken, kontrol grubuna sadece hastanede uygulanan standart bakım yapılmıştır. Her iki grupta postoperatif 4., 8. ve 12. saatlerde bağırsak sesleri, gaz ve gaita çıkış zamanı kayıt edilmiştir. Bağırsak sesleri yanlılığı önlemek amacıyla araştırmacı ve bağımsız bir gözlemci tarafından sayılmıştır. Bağırsak sesi skorlarının araştırmacı ve gözlemci arasındaki uyumunun değerlendirildiği analizde ICC değerleri 0,90 ile 0,98 arasında olup istatistiksel olarak anlamlı çok iyi düzeyde bir uyum saptanmıştır (p0,05) saptanmıştır. Sonuç olarak akupresurun sezaryen sonrası gastrointestinal motiliteyi düzenlemek ve gaz-gaita çıkış süresini kısaltarak, kadınların konforunu artırmak, iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla hemşirelik bakımında kullanılması, ülkemizde hemşirelerin bu uygulamayı bağımsız olarak yapabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, hemşirelere yönelik eğitim ve sertifikasyon programlarının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Study was conducted in a prospective, randomized controlled, experimental design in order to determine the effect of acupressure applied after cesarean section on gastrointestinal motility. The data of the research were collected from 60 women (30 of which were in the intervention group and 30 in the control group) who underwent elective cesarean section in the gynecology and obstetrics service of a hospital between May 2019 and November 2019 in Düzce University Health Application and Research Center. Personal information form created by the researchers in data collection and intestinal motility follow-up form was used. In addition to application of standard care for the women in the intervention group at the hospital, at the 4th, 8th and 12th hours postoperatively, three times for 15-20 minutes to points LI4, LI11 and ST36 while acupressure was applied, only standard care in hospital was given to the control group. In both groups, postoperatively, bowel sounds, gas and stool output time were recorded in the 4th, 8th and 12th hours. In order to avoid bias, Bowel sounds was counted by the researcher and an independent observer. Bowel sound scores in the analysis in which the harmony between the researcher and the observer was evaluated, ICC values were between 0.90 and 0.98. and a statistically significant, very good level of aggrement has been detected between the observer and researcher. (p0.05). In conclusion, acupressure can be used in the gastrointestinal tract after cesarean section and increasing the comfort of women by regulating motility and shortening the gas-stool output time, it is used in nursing care in order to accelerate recovery, nurses in our country to make the necessary legal arrangements to be able to carry out this application independently, it has been suggested that training and certification programs for nurses should be disseminated.