A new framework for defect detection using hybird machine learning techniques
  1. Tez No: 737179
  2. Yazar: FATMA SULEMAN BASHER MANSOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Güvenlik Duvarı Cihazı ile elde edilen bazı loglar, grid arama algoritması ile optimize edilmiş çok sınıflı destek vektör makinesi (SVM) sınıflandırıcısı kullanılarak sınıflandırılmıştır. Sunulan yöntem, çeşitli veri madenciliği teknikleri ile karşılaştırılmıştır. Ek olarak, bu öğrenme algoritmaları dört ölçü kullanılarak karşılaştırıldı: Doğruluk, Kesinlik, Geri Çağırma ve F-ölçümü. Bu yazıda, bilgisayar ağındaki kusur sorununu çözmek için otomatik bir ICA-SVM kullanımını öneriyoruz. Girdi verilerinin boyutunu azaltmak için kullanılan ilk otomatik ICA'dır. Daha sonra, ICA'nın çıktısı sınıflandırıcılara bağlanır. SVM, öznitelikleri üç saldırıya (normal ve anormal) ayırır. Önerilen sistem, bazı çalışmalara kıyasla %99.21 doğrulukla sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some logs obtained with the Firewall Device are classified using multiclass support vector machine (SVM) classifier optimized by grid search algorithm. The presented method was compared with various data mining techniques. In addition, these learning algorithms were compared using four measures: Accuracy, Precision, Recall, and F-measure. In this paper, we propose the use of an automatic ICA-SVM to solve the defect problem in the computer network. It is the first automatic ICA to be used to reduce the size of input data. Then, the output of the ICA is connected to classifiers. SVM categorizes the attributes into three attacks (normal and abnormal). The proposed system showed results with an accuracy of 99.21% compared to some studies.