Tarih kaynağı olarak hâtırat türü: Üsâme b. Münkız'ın Kitabü'l-İ'tibâr'ı örneği
Type of memoir as a historical source: The example of Usama b. Münkiz's Kitabü'l-İ'tibâr
  1. Tez No: 738109
  2. Yazar: CUMALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HÜSNÜ KOYUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarih araştırmalarında hâtırat türü özellikle son dönem tarih araştırmalarında kullanılan önemli kaynaklar arasındadır. Hâtırat türü her ne kadar son dönem araştırmaları için ehemmiyet teşkil etse de ilk örnekleri çok eski dönemlere dayanmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmanın ana kaynağı olup, Üsâme b. Münkız tarafından kaleme alınan Kitâbü'l-İʿtibâr, İslam Tarihi'nin bilinen en eski hâtırat kitabı olma özelliğine sahiptir. Bu çalışma üç ana bölümden müteşekkil olup hâtırat türünün tarihe kaynaklığını Kitâbü'l-İʿtibâr örneği ile ortaya koymayı hedeflemiştir. Bu bağlamda birinci bölümde hâtırat türünün tarih araştırmalarında kullanılmasına dair teknik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Kitâbü'l-İʿtibâr'ın müellifi Üsâme b. Münkız'ın hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Kitâbü'l-İʿtibâr kitabında müellif tarafından işlenen konulardan tarihe kaynaklık teşkil eden dönemin önemli olayları, şahısları ve sosyo-kültürel yapı incelenmiştir. Bu inceleme sonucu elde edilen bilgilerden çeşitli çıkarımlar yapılarak tarihi malzeme olarak kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Memoirs are among the important sources used especially in recent historical studies. Although the type of memoir is important for recent research, its first examples date back to ancient times. The main source of our work, Usama b. Kitâbü'l-İʿtibâr, written by Munkiz, has the distinction of being the oldest known Memoir book in the History of Islam. This study consists of three main parts and aims to reveal the source of memoirs to history in the example of Kitâbü'l-İʿtibâr. In this context, in the first chapter, technical information about the use of Memoir in historical research is given. In the second chapter the author of Kitâbü'l-İʿtibâr, Usama b. Munkiz's life and works are discussed.,. In the third chapter, it is aimed to use the important events, persons and socio-cultural arguments of the period, which are the sources of history, from the topics covered by the author in the book Kitâbü'l-İʿtibâr and to use them as historical material.