Fotovoltaik santrallerinin şebeke bağlantısı için uygun bara seçimi
Suitable busbar selection for grid connection in PV plants
- Tez No: 738268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZYÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada son yıllarda giderek yaygınlaşan dağıtık üretim kaynaklarından fotovoltaik (FV) santrallerinin dağıtım şebekesine bağlantısı için uygun bara seçimi yapılmıştır. Öncelikle FV santrali için bir güç belirlenmiş ve IEEE test bara sistemleri üzerinden modellenmiştir. 10 MW ve 30 MW gücündeki FV santralinin bağlantı sonucunda tüm sistem kayıplarına olan etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada kısa devre akımlarının etkileri çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Modelleme ve simülasyon lisanslı Elektrik Transiyent Analiz Programı (ETAP) aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çıkan sonuçlarda FV santrallerinin şebeke bağlantısında bara gerilimlerini yükselttiği ve toplam sistem kayıplarını azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca FV santrallerin bağlantısı için tüketimin yoğun olduğu baraları seçmenin, enerjinin üretildiği yerde tüketilmesinin daha avantajlı olacağı görülmüştür. Bu tip santrallerin şebeke bağlantısı yapılırken kısa uzunluktaki iletim hatlarının kullanılmasının bara gerilimlerini düşürücü yönde etki yapacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, suitable busbar selection has been made for the connection of photovoltaic (PV) power plants, one of the distributed generation sources, which have become increasingly widespread in recent years, to the distribution network. First of all, a power for the PV plant was determined and modeled on IEEE test busbar systems. The effect of 10 MW and 30 MW PV power plants on all system losses as a result of connection has been investigated. In this study, the effects of short-circuit currents are excluded from the scope of the study. Modeling and simulation were carried out through the licensed Electric Transient Analysis Program (ETAP). In the results, it has been observed that PV plants increase the busbar voltages in the grid connection and reduce the total system losses. In addition, it has been seen that it will be more advantageous to choose the busbars with high consumption for the connection of PV plants and to consume the energy where it is produced. It has been concluded that the use of short-length transmission lines while making the network connection of such power plants will have a decreasing effect on the busbar voltages.