Koroner arter hastalığı olmayan aspirin kullanan diyabetik hastalarda akut egzersizin trombosit fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of acute exercise on thrombocyte functions in diabetic patients without coronary artery disease using aspirin
- Tez No: 738336
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İmpedans agregometre ile değerlendirilen platelet reaktivitesinin aspirin kullanan diyabetik ve kontrol grupları arasında farklılık gösterip göstermediğini ve platelet reaktivitesinin akut egzersiz ile nasıl değistiğini araştırmaktır. Yöntemler: Çalışmamıza tanısal amaçlı efor testi yapılan 43 tane bilinen diyabeti olan hasta ve 36 tane yaş ve cinsiyetleri diyabetik grup ile eşleştirilmiş kontrol bireyleri alınmıştır. Tüm çalışma populasyonu kullanım süresi en az 1 hafta olmak üzere 100 mg/gün aspirin almaktaydılar. Bu gruplarda hem bazalde hem de recovery evresinin ilk 3 dakikalık döneminde platelet agregasyonunun değerlendirilmesi için kan alınmıştır. Bulgular: Diyabetik grubunun ortalama yaşı 52.6±6.1 (% 45.8'i kadın), kontrol grubunun ise yaş ortalaması 51.0±6.7 (% 50.0'si kadın) saptanmıştır. Diyabetik ve kontrol grubu arasında istirahatte ölçülen araşidonik asit aracılı platelet agregasyonu (ASPI) düzeyleri (22.97±14.57`e karşı 22.11±12.71, p=0.781) arasında fark bulunmamıştır. Hem kontrol grubunda (3.66±5.87, p=
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate whether platelet reactivity evaluated by impedance aggregometry differs between diabetic and control groups using aspirin and how platelet reactivity changes with acute exercise. Methods: Our study included 43 patients with known diabetes who underwent diagnostic exercise test and 36 age and sex matched control subjects. The entire study population was taking aspirin 100 mg/day for at least one week. Blood was drawn from these populations to assess platelet aggregation at baseline and within the first three minutes of recovery. Results: The mean age of the diabetic group was 52.6±6.1 (45.8% female), while the mean age of the control group was 51.0±6.7 (50.0% female). At rest, the diabetic and control groups had similar levels of arachidonic acid-mediated platelet aggregation (ASPI) (22.97±14.57 vs. 22.11±12.71, p=0.781). ASPI levels increased significantly with exercise in both the control group (3.66±5.87, p=