COVID-19 tanısıyla hastanede yatan hastaların hemşirelik bakımı memnuniyeti değerlendirmesi
Nursing care of hospitalized pati̇ents wi̇th A diagnosis of COVİD-19 satisfaction evaluati̇on
  1. Tez No: 738379
  2. Yazar: FERİDE DALĞIÇ UYDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 tanısıyla hastaneye yatışı yapılan hastaların bulunduğu şartlar içerisinde hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyini belirlemektir. Bu amaçla İstanbul Anadolu Yakasında, bir eğitim ve araştırma hastanesine bağlı faaliyet gösteren acil durum hastanesinde ve bir şehir hastanesinde 2020 yılının Ekim-Kasım ayları arasında yatmakta olan, 103 gönüllü hasta ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız bir anket çalışması olup araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Form ve“Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) ”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Beck Anksiyete Ölçeği”hastalar tarafından doldurulmuştur. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 22.1 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, NHBMÖ puanları cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu, eğitim durumuna göre farklılık göstermemektedir ve hastaların genel memnuniyet düzeyleri yüksektir. Araştırmada sonuçlarına göre elde edilen verilerde katılımcıların hemşirelik bakımından memnuniyet puan ortalamasının 78,73 ± 18,79 olduğu bulunmuştur. Hastalara yönlendirilen sorular içerisinde sağlık profesyonellerinin desteğini hissetme ve NHBMÖ sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sağlık profesyonellerinin desteğini hissedenlerin hissetmeyenlere göre NHBMÖ puanı yüksek bulunmuştur. Erkek hastaların, Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği Arkadaş boyutundan aldıkları sosyal destek daha yüksekken, emekli olan hastaların diğer hastalara göre aldıkları sosyal destek daha düşük bulunmuştur, bu durumun bireylerin yaş aldıkça daha az sosyalleşmesiyle ilgili olduğu düşünülmektedir. Kadınların Beck Anksiyete Ölçeğinden aldıkları anksiyete puanı anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Sağlık güvencesi olmayan hastaların ve sağlık profesyonelinin desteğinin daha az hisseden hastaların anksiyete puanları daha yüksek bulunmuştur. Hastaların COVID-19 semptom ağırlığı arttıkça yaşadıkları anksiyete semptomlarının da arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, COVID-19 pandemisinde tüm dünyada artan vaka sayıları ve hastane yoğunluklarında hastaların fiziksel şikayetlerinin ve kaygılarının azalmasında aldıkları kaliteli hemşirelik bakımıyla sağlık profesyonellerinden alınan sosyal destek önemli bulunmuştur. Bu çalışma ülkemizde daha önce COVID-19 hastaları ile yapılmadığından, COVID-19 hastaları ve ileride oluşabilecek salgın durumlarında hastaların ihtiyaçlarını belirlemede ve memnuniyetlerini artırmaya yönelik girişimler için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of satisfaction with nursing care in the cases of patients hospitalized with the diagnosis of COVID-19. For this purpose, a study was conducted with 103 volunteer patients who were hospitalized between October and November 2020 in an emergency hospital operating under a training and research hospital and in a city hospital on the Anatolian Side of Istanbul. Our study is a survey study, and the Sociodemographic Form prepared by the researcher and the“Newcastle Nursing Satisfaction Scale (NNSS)”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”and“Beck Anxiety Scale”were filled in by the patients. The analysis of the data obtained from the study was analyzed with the SPSS 22.1 program. When the results of the study are examined, NNSS scores do not differ according to gender, age, marital status, income status, education level, and the general satisfaction level of the patients is high. In the data obtained according to the results of the study, it was found that the mean satisfaction score of the participants in terms of nursing was 78.73 ± 18.79. A statistically significant difference was found between feeling the support of health professionals and NNSS results among the questions directed to the patients. Those who felt the support of health professionals had a higher NNSS score than those who did not. While the social support that male patients received from the Friend dimension of the Multidimensional Social Support Scale was higher, the social support that the retired patients received was lower than the other patients, which is thought to be related to the less socialization of individuals as they get older. The anxiety score of the women on the Beck Anxiety Scale was found to be significantly higher. The anxiety scores of patients without health insurance and those who felt less support from healthcare professionals were found to be higher. It was observed that the anxiety symptoms experienced by the patients increased as the severity of COVID-19 symptoms increased. As a result, the social support received from health professionals with the quality nursing care they received was found to be important in the reduction of the physical complaints and anxiety of the patients in the COVID-19 pandemic, increasing the number of cases all over the world and hospital densities. Since this study has not been conducted with COVID-19 patients before in our country, it is thought that it will be a guide for attempts to determine the needs of patients with COVID-19 and in case of future epidemics and to increase their satisfaction.