Kabdeş Cumadilov'un seçme hikâyelerinde yapı ve izlek (Aktarma-inceleme)
Structure and theme in the selection stories of Qabdesh Zhumadilov (Translation-analysis)
- Tez No: 738479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kabdeş Cumadilov, nesir türündeki eserlerini Kazak edebiyatının gelişim göstermeye başladığı altmışlı yıllardan itibaren kaleme almıştır. Bu dönemde Kazak halkının milli bilincinin kaybolduğunu gören yazarlar, tarihi olayları merkeze alarak insanların milli bilincini uyandırmak için eserler vermiştir. Bu türün en başarılı örneklerini veren yazarlardan biri de hiç kuşkusuz Kabdeş Cumadilov'dur. Roman ve hikâye türünde eserler veren yazarın bu çalışmada hikâyeciliği ele alınmıştır. Çalışmanın giriş kısmında Sovyet döneminden günümüze Kazak edebiyatı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yazarın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri yer almaktadır. İkinci bölümde ise Kabdeş Cumadilov'un altı hikâyesi (Tuzağa Düşen Kuğular, Meşenin Eğri Dalları, Bukarbay'ın Boğası, Siykımbay, Aklını Yitirenler, Kazlar Dönüyor) yapı ve izlek yöntemiyle incelenmiştir. Altı hikâyenin incelendiği bölümden sonra eserlerin Türkiye Türkçesine aktarılmış hali verilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmadan elde edilen bulgular sunulmuş ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qabdesh Zhumadilov started to produce his prosaic works in the sixties, when Kazakh literature was flourishing. Observing a loss in national consciousness among the Kazakh people, the authors of the era wrote on historic events, in order to evoke national consciousness. Qabdesh Zhumadilov, without any doubt, was one of the most prolific members of the era. In this study, the author who gave works in novel and story genres discussed story writing. Introduction part of the study involves the Kazakh literature from the Soviet era until now. The study consists of two main chapters. The first chapter contains life of the author, his works and literary personality. The second chapter dissects six stories by Qabdesh Zhumadilov structurally and thematically (Swans Trapped, Curved Branches of Oak, Bukarbay's Bull, Siykimbay, The Ones Who Lost Their Minds, Geese Return). Following the analysis of the six stories, Turkish translations of the stories are given. In the conclusion part the outcomes of the study were presented and evaluated.