Lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek, bağlanma ve nezaket arasındaki ilişkiler
Relations between perceived social support, attachment and kindness in high school students
- Tez No: 738556
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ELDELEKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek, ebeveyn ile arkadaşa güvenli bağlanma ve nezaket karakter gücü arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Çalışmada ayrıca algılanan sosyal desteğin, ebeveyn ile arkadaşa güvenli bağlanmanın ve nezaket karakter gücünün cinsiyete göre anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bursa ilinde öğrenim gören 499 kadın (%74) ve 177 erkek (%26) olmak üzere toplam 676 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri;“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği-R”,“Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formu”ve“Karakter Güçleri Gençlik Envanteri”ile toplanmıştır. Lise öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin, ebeveyn ile arkadaşa güvenli bağlanmalarının ve nezaket karakter gücünün cinsiyetlerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla 'Bağımsız Örneklemler için t Testi' yapılmıştır. Lise öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek düzeyleri, ebeveyn ile arkadaşa güvenli bağlanmaları ve nezaket karakter gücü arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla“Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Analizi”ve bu değişkenler arası ilişkileri betimlemeye yönelik Yol Analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda arkadaştan algılanan sosyal desteğin, ebeveyn ile arkadaşa güvenli bağlanmanın ve nezaket karakter gücünün cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda lise öğrencilerinin ailelerinden, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden algıladıkları sosyal destek düzeyleri, ebeveyne ve arkadaşa güvenli bağlanmaları ve nezaket karakter gücü arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan yol analizi sonucunda en iyi modelin; lise öğrencilerinin ebeveyne ve arkadaşa güvenli bağlanmalarının gerek doğrudan gerek de nezaketin kısmi aracılığıyla arkadaş, aile ve öğretmenden algılanan sosyal desteği yordamasına ilişkin model olduğu görülmüştür. Bootstrapping işlemi sonrasında da dolaylı yordama ilişkilerinin de anlamlı olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, ilgili alanyazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationships between perceived social support, secure attachment to parents and peers, and kindness character strength in high school students. The study also examined whether perceived social support, secure attachment to parents and peers, and kindness character strength differed significantly by gender. In this context, the study group of the research consists of a total of 676 high school students, 499 females (74%) and 177 males (26%) studying in Bursa in the 2020-2021 academic year. The data of the research; it was collected with the“Perceived Social Support Scale-R”,“Inventory of Parent and Peer Attachment -Revised Form”and“Values in Action Inventory of Strengths for Youth (VIA-Youth)”. In order to determine whether the perceived social support levels of high school students, their secure attachment to parents and peers, and their kindness character strength differ significantly according to their gender, the 't-Test for Independent Samples' was conducted.“Pearson Product Moments Correlation Analysis”and Path Analysis to describe the relationships between these variables were used to determine the relationships between high school students' perceived social support levels, secure attachment to parents and friends, and kindness character strength. As a result of the analyzes, it was determined that the perceived social support from the friend, the secure attachment to the parent and the peer, and the kindness character strength differed significantly according to gender. As a result of the correlation analysis, positive and significant relationships were found between high school students' perceived social support levels from their families, friends and teachers, their secure attachment to parents and peers, and the strength of their kindness character. As a result of the path analysis, the best model; it has been observed that high school students' secure attachment to parents and peers is a model for predicting perceived social support from friends, family, and teachers, either directly or partially through kindness. It was observed that indirect prediction relations were also significant after the bootstrapping process. The findings are discussed in the context of the relevant literature.