Çakeri Divanı (İnceleme-metin)
The Divan of Çakeri surveying-text
- Tez No: 73867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN HORATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu, kendisinden bahseden kaynaklara göre XV.yüzyıl şairlerinden olan Çâkerî'nin hayatı, Divanının incelenmesi ve transkripsiyonlu metni oluşturmaktadır. XV. yüzyılda Divan Edebiyatı artık kuruluş dönemini tamamlamıştır. Bu yüzyılda divan şairleri kendilerini yavaş yavaş İran şiirinden kurtarmaya onu taklit etmekten kaçınmaya çalışmışlardır. Bu şairlerden biri de Çâkerî'dir. Asıl adı Sinan olan Çâkerî'nin hayatı hakkında geniş bir bilgiye sahip değiliz. Kaynaklar Beyazıd II devrinde (1481-1512) İstanbul subaşısı iken sancağa çıktığını söylemektedir. Sehî Bey, Çâkerî'nin Leylâ ve Mecnûn, Yûsuf u Züleyhâ hikâyelerinin bulunduğunu ve mesnevisinin gazellerine göre daha güzel olduğunu söylemektedir. Latîfî de onun şehname ve hamse yazdığını ancak şiirlerinin vasat olduğunu söylemektedir. Ancak kaynaklarda belirtilen eserlerinden divanı dışında elimizde olanı yoktur. Çâkerî'nin elimizde bulunan tek divanı, XVI. yüzyılda yazılmış bir şiir mecmuasındadır. Bu divanda 2 kaside, 3 mesnevi ve 124 gazel vardır. Nazire mecmualarında bulduğumuz iki gazelle bu sayı 126 olmaktadır. Çâkerî, devrinde padişaha yakınlığı ile tanınmıştır. Orta dereceli şairler arasında yer almasına rağmen, Samî, Atâ, Mesîhî, Münîr ve Edirneli Nazmî gibi döneminin pekçok şairi tarafından şiirlerine nazireler yazılması onun pek de önemsiz bir şair olmadığını göstermektedir.Şiirlerinde devrine uygun olarak gayet sade bir dil kullanan Çâkerî, Ahmedî ve Ahmed Paşa'nın takipçisi olmuş, onların şiirlerine nazireler söylemiştir. Kaynakların, tezkireler ve edebiyat tarihleriyle sınırlı oluşu Çâkerî' nin hayatı hakkındaki bilgileri sınırlı tutmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is to examine the life and“Divan”of Çâkerî who is one of the poets of the XV.th century according to related sources and to form the transcripted text.“Divan Literature”has completed its establishment stage during the XV.th century. In this century the poets of Divan Literature had tried to retain themselves slowly from the influence of Iranian Poetry, and from imitating them. Çâkerî is one of those poets. We don't have any detailed information about the life of Çâkerî whose real name is:“Sinan”. The written sources inform us that he reached“Sancak”when he was the“Subaşı of Istanbul”in the period of Beyazıd II (1481-1512). According to Sehi Bey, the stories;“Leyla and Mecnun”,“Yusuf and Züleyha”belongs to Çâkerî and his“mesnevi”is better than his“gazel”s.“Latifi”says that he has“şehname”and“Hamse”but that his poems are at an average level. However we do not have any samples of the works of art mentioned in these sources except his“divan”. The only“divan”of Çâkerî we have is from a poem magazine which was published in the XVI. th century. In this divan there are two“kaside”, three“mesnevi”and onehundred and twenty four“gazel”. This number is been onehundred and twenty six with two gazel of our finding in various nazire magazines. Çâkerî was know with his rapport towards the Sultan of his period. Although he was known as a mediocre poet, the written“Nazires”s about his poets by Sâmî, Ata, Mesîhî, Münîr and Edirneli Nazım shows us he was not an unimportant poet as he was said.Using a quiet simple language in his poems in accordance with the perdiod he lived, Çâkerîhad been a follower of Ahmedî and Ahmet Paşa, and had written nazires to their poems. We do not have enough information about the life of Çâkerî because of the lack of sources limited with tezkire and literatural History.