İktisat biliminde dinamik denge modelleri ve sermaye birikim süreci
Dynamic equilibrium models and capital accumulation process in economics
- Tez No: 738696
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez çalışmamda beş tane kapalı ekonomi iki tane de açık ekonomi olmak üzere toplamda yedi tane ekonomik büyüme modelini inceledim. Bu inceledeğim modellerden Solow Modeli'ni temel alarak orta büyüklükte bir ülkenin Solow Modeli yapısı altında dış tasarruflarla sermaye birikimi sürecini inceledim. Ekonomik büyüme modellerinin incelenmesinde diferansiyel denklemler ile optimal kontrol kuramını yöntem olarak kullandım. Solow Modeli'ne bir dış tasarruf fonksiyonu ekleyerek bir Açık Ekonomi Kırılmalı Solow Modeli oluşturdum. Bu modelde Solow Modeli'nde olduğu gibi uzun dönem kişi başı sermaye ve kişi başı gelirin büyüme oranı sıfırdır. Yalnız dış faiz oranı ile yurtiçi sermayenin marjinal getirisini eşitleyen eşik kişi başı sermaye değişkeninin aldığı değere bağlı olarak, ülkenin ulaşacağı kişi başı sermaye değerini belirleyen üç tane senaryo ortaya çıkmaktadır. Bu üç senaryoda üç tane farklı durağan durum denge kişi başı sermaye değeri elde edilir. Model ülkenin hangi durağan durum noktasında bulunacağı eşik kişi başı sermaye değerine göre belirlenir. Eşik kişi başı sermaye değeri değiştiğinde durağan durum dengesi de değişir. Açık Ekonomi Kırılmalı Solow Modeli'ndeki üç senaryoya bağlı olarak ortaya çıkan üç şekli Python programlama dilini kullanarak oluşturdum.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I examined a total of seven economic growth models, five of which are closed economies and two open economies. Based on the Solow Model, one of the models I examined, I examined the capital accumulation process of a medium-sized country under the Solow Model structure. I used differential equations and optimal control theory as a method in the study of economic growth models.\\ I created an Open Economy Breakthrough Solow Model by adding an external savings function to the Solow Model. In this model, as in the Solow Model, the growth rate of long-term capital per capita and income per capita is zero. Three scenarios emerge that determine the per capita capital value that the country will reach, depending on the value taken by the threshold variable of capital per capita, which equates only the foreign interest rate with the marginal return of domestic capital.\\ In these three scenarios, three different steady-state equilibrium capital value per capita are obtained. The steady state point of the model country is determined by the threshold capital value per capita. When the threshold value of capital per capita changes, the steady-state equilibrium changes as well.