İvaz Efendi'nin Furûku'l-usûl'ü bağlamında usûlde farklar
Differences in usul in the context of Furuq al-usul of İvaz Efendi
- Tez No: 738823
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Usûl ilminin zamanla gelişen alt disiplinlerinden biri benzer meseleler arasındaki ince farkları konu edinen furûk eserleridir. Bu çalışma, İvaz Efendi (v. 994/1586)'nin Furûku'l-usûl adlı eseri bağlamında usûlde farklar konusunu incelemektedir. Bu eser dikkate alınarak furûku'l-usûl ilminin tanıtılması amaçlamıştır. Tezde literatür tarama yöntemi ile bilgiler toplanmış, bunların analiz ve sentezi yapılmıştır. Çalışmada, usûlle ilgili farkların ilk dönemlerde usûl kitaplarında yer aldığı, müstakil eserlerin ise ancak hicri onuncu yüzyılda kaleme alınmaya başladığı tespit edilmiştir. Fûrû fıkıh alanındaki meselelere dair müstakil furûk edebiyatının oluşumunun ise hicri dördüncü yüzyıl gibi erken dönemde ortaya çıkmaya başladığı saptanmıştır. Bunun nedeninin ise fûrû meselelerin halka hitap edip, usûlle ilgili meselelerin entelektüel kesim olan fukahâya hitap etmesi olarak belirlenmiştir. İvaz Efendi'nin eserinde birbirine tamamen zıt meselelere değindiği gözlemlenmiştir. Bu serde bu tarz meselelerin yer alması eserin eğitim amaçlı yazılmasıyla izah edilmiştir. Ayrıca çalışmada İbn Kemal Paşa (v. 940/1534)'ya da nispet edilen Furûku'l-usûl adlı eserin İvaz Efendi'ye ait olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the sub-disciplines of the science of usul (methodology of fiqh) that developed over time is the type of furuq books, which deals with the subtle differences between similar cases. This study examines the differences in usul in the context of furuq al-usul of Ivaz Efendi (d. 994/1586). It aims to introduce the science of furuq al-usul in the lifht of this work. Data was collected by literature review method and their analysis and synthesis were made. The study has revealed that the differences in usul was examined in usul works in the early periods and that the independent studies started to appear from the tenth century AH. It has been found out that the independent furuq literature in the field of furu fiqh (positive law) began to emerge as early as the fourth century AH. The reason for this might have been that while the furu cases appeal to the public, usul appeal to the intellectuals, the lawyers. It has been observed that Ivaz Efendi touched upon completely opposite issues in his work. This can be explained by the fact that the work was written for educational purposes. In addition, the study has been found out that the work furuq al-usul which is attributed to Ibn Kemal Pasha (d. 940/1534), belongs to Ivaz Efendi.