Sabit nokta teknikleriyle görüntü iyileştirme
Image restoration with fixed point techniques
  1. Tez No: 738962
  2. Yazar: MUSTAFA ANIL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu tezin amacı, gerek ülkemizde gerekse dünyada ilgi gören ve üzerinde yoğun olarak çalışılan görüntü iyileştirme kavramını incelemektir. Özellikle iki boyutlu bozulmuş görüntüler üzerinde sabit nokta iterasyon yöntemlerinin etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Bu tezde sabit nokta teknikleriyle görüntü iytileştirme alanında son yıllarda yapılan ve öne çıkan çalışmalar derlenmiştir. Bulgular: Bu tezde İlk olarak konveks minimizasyon problemlerinin çözümünden hareketle verilen iki birikimli operatörün sıfırları için oluşturulan iterasyon yöntemi tanıtılmış ve bu yöntemin görüntü iyileştirme performansı incelenmiştir. Daha sonra genelleştirilmiş Halpern tipi iterasyon yöntemi verilerek bu yöntemin performansı incelenmiştir. Bu iterasyon yöntemlerinin yanı sıra hızlandırılmış viskozite iterasyon yöntemi ve yeni ön koşullu iterasyon yöntemi verilerek bu yöntemlerinin seçilmiş görüntüler üzerindeki etkileri sunulmuştur. Son olarak yukarıda bahsedilen iterasyon yöntemleri ile sıkça çalışılan diğer iterasyon yöntemleri karşılaştırılmıştır. Sonuç: İncelenen makalelerdeki yazarların teşkil ettiği iterasyon yöntemlerinin diğer iterasyon yöntemlerine göre daha etkin olduğu ve daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to examine the concept of image restoration which has attracted attention and studied extensively both in our country and in the world. Especially, it is to investigate the effects of fixed point iteration methods on two dimensional distorted images. Method: In this thesis, recent and prominent studies in the field of image restoration with fixed point techniques have been compiled. Findings: In this thesis, firstly based on the solution of convex minimization problems, the iteration method for the zeros of the two accretive operators is introduced and the performance of this method in image restoration has been investigated. After, the performance of this method was investigated by giving the generalized Halpern type iteration method. In addition to these iteration methods, the accelerated viscosity iteration method and the new preconditional iteration method are given and the effects of these methods on the selected images are presented. Finally, the above-mentioned iteration methods were compared with other frequently studied iteration methods. Results: It has been seen that the iteration methods created by the authors in the reviewed articles are more effective and give better results than other iteration methods.