Burdur Altınyayla (Dirmil) ilçesinde tespit edilen düz dokumaların renk, yanış ve kompozisyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of color, motif and composition characteristics of plain weavings detected in Burdur Altınyayla (Dirmil) district
  1. Tez No: 738983
  2. Yazar: ÖZNUR KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Alan araştırması Burdur iline bağlı Altınyayla (Dirmil) ilçesi ve bağlı köyleri, Anadolu'nun güney batısında, ''Tekeli'' olarak adlandırılan bölge coğrafik olarak Göller Yöresi içerisinde yer almaktadır. Oğuz boyunun uzantısı olan Türkmen topluluklarının sanat kültürlerinin devamı kapsamındaki dokuma kültürünün bu bölge-de de uygulandığı örnek dokumalarla tespit edilmiştir. Konuyla alakalı çalışma literatür taraması ve alan araştırması yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, bölgedeki düz dokumaya dair bilgiler bire bir dokumanın sahipleri ile sözlü iletişime geçilerek tarafımca tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda tespit edilen örnek dokumaların bölgeye has bilgi ve isimlendirmelerine bağlı kalınarak ele alınmış olup, 64 adet örnek dokumanın boyutları metre kullanılarak ölçülmüş olup, dokumaların renk, yanış ve kompozisyon özellikleri analiz edilerek katalog bilgileri, yanış tipolojileri ve analizlere bağlı grafikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Altınyayla (Dirmil) town of Burdur province and its affiliated villages, in the southwest of Anatolia, the region called“Tekeli”is geographically located in the Lakes Region is slected for Field research. It has been determined by the sample weavings that the weaving culture, which is the continuation of the art cultures of the Turkmen communities, which is the extension of the Oghuz tribe, is also app-lied in this region. The study related to the subject has been carried out with the method of litera-ture review and field research, and the information about the plain weaving in the region has been determined by me by inteviews with the owners of the weavings. The sample weavings determined as a result of the research were handled by adhering to the information and naming specific to the region, the dimensions of 64 sample weavings were measured using meters, the color, burning and composition characteristics of the weavings were analyzed and catalog information, burn typo-logies and graphics related to the analysis were given.