Osmanlı döneminde Ergiri Kazası (XIX. yüzyıl)
Ergiri in the Ottoman period (XIX. century)
- Tez No: 739100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET MAYDAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Osmanlı Döneminde Ergiri Kazası (XIX. Yüzyıl)" adlı tez çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Ergiri Kazası'nın Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemindeki tarihçesine kısaca değinilmiş ve idarî yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde ise Ergiri'nin sosyo-ekonomik yapısı, pazarlar, tarım, vergi, mabetler, kaleler, yerleşim ve nüfusu, dinî ve kültürel boyutundan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde eğitim-öğretim hayatı ve Osmanlı Döneminde Ergiri Kazası'ndan çıkmış olan ilim adamları araştırılıp incelenmiştir. Ergiri Kazası, bugün Arnavutluk'un güney kısmında bulunmakta ve Gjirokaster ismini taşımaktadır. Arnavutluk'un en güzel şehirlerinden olup, iyi korunmuş bir Osmanlı kazası örneği olarak, UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil edilmiştir. Tez söz konusu döneme ait birincil kaynaklar kullanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis named "Ergiri in the Ottoman Period (XIX. Century) consist of an introduction and three chapters. İn the first chapter of the study we have depicted the history of pre-Ottoman, Ottoman period and administrative structure of Ergiri. İn the second chapter we have examined the socio-economic structure of Ergiri, Bazaars, agriculture, taxes, temples, castles, settlement and poplulation, according to the religious and cultural dimensions. Throughout third charpter we have discussed about the education life and analysed the knowledge people. The city of Ergiri is located in the sourthern part of Albania today and bears the name Gjirokaster. İt is one of the most beautiful cities of Albania and is included in the UNESCO World Heritage List as a rare and well-preserved example of the Ottoman township. The thesis has been prepared using primary sources relating to the researched period.