Burdur halk danslarının melodi, ritim ve hareket analizi
Melody, rhythm and movement analysis of Burdur folk dance
- Tez No: 739295
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Teke yöresi içerisinde yer alan Burdur, yöre insanı tarafından en çok bilinen ve halk dansları olan illerin başında gelmektedir. Bu çalışmada yer alan dans türleri; teke zortlatması, kıvrak zeybek (teke zeybeği), düz / kırık hava, kabardıç, alyazma zeybeği, avşar zeybeği, serenler zeybeği, guluman zeybeği, iğnem düştü yerlere zeybeği, top şeker zeybeğinden oluşmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Burdur halk danslarının melodi, ritim ve hareket özelliklerini incelemektir. Bu çalışmanın yönteminde, nitel verileri kavrayabilmek amacıyla betimsel analiz, ayrıntılı olarak inceleme ve yorumlama yapabilmek amacıyla da içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmada Burdur yöresindeki teke zortlatması, kıvrak zeybek (teke zeybeği), düz/kırı hava, kabardıç, alyazma zeybeği, avşar zeybeği, serenler zeybeği, guluman zeybeği, iğnem düştü yerlere zeybeği, top şeker zeybeği danslarına eşlik eden melodiler ile yöresel çalım teknikleri doğrultusundaki ritimlerin, dansçıların figürsel hareketleriyle birlikte uyum oluşturulabilmesi amacıyla melodi, ritim ve hareket kombinasyonları üçlü partisyon şeklinde verilmiştir. Çalışma, Burdur yöresine ait dansların melodi veya melodilerinin seçilmesi, ritimlerinin yöresel çerçevede çeşitlendirilerek örneklendirilmesi, dansçıların figürsel hareketlerinin analizi yapılarak yazıya dökülmesi ve bu unsurların bütünleştirilerek notalandırılmasıyla sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burdur, which is located in the Teke region, is one of the most known provinces by the local people and has folk dances. The types of dance in this study are; teke zortlatması, kıvrak zeybek (teke zeybeği), düz / kırık hava, kabardıç, alyazma zeybeği, avşar zeybeği, serenler zeybeği, guluman zeybeği, iğnem düştü yerlere zeybeği, top şeker zeybeği The aim of this research is to examine the melody, rhythm and movement characteristics of Burdur folk dances. In the method of this study, descriptive analysis was applied in order to comprehend qualitative data and content analysis was applied in order to examine and interpret in detail. In the study, the melodies accompanying the teke zortlatma, kıvrak zeybek (teke zeybeği), düz/kırık hava, kabardıç, alyazma zeybeği, avşar zeybeği, serenler zeybeği, guluman zeybeği, iğnem düştü yerlere zeybeği, top şeker zeybeği dances in Burdur region and the rhythms in line with the local playing techniques were given in the form of a triple score in order to create harmony with the figurative movements of the dancers. The study was concluded by selecting the melody or melodies of the dances of the Burdur region, sampling their rhythms by diversifying them within the local framework, analyzing and writing down the figurative movements of the dancers and integrating these elements and notating them.