'老子'與'古蘭經'的比較研究——以'生''死''道''阿拉'為討論中心
'Laozi've'Kur'an' Karşılaştırmalı araştırması: 'Doğum''Ölüm''Tao''Allah' merkezli karşılaştırma
- Tez No: 739493
- Danışmanlar: PROF. DR. LİN QİPİNG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Çince
- Üniversite: National Chengchi University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Edebiyat ve Kültür Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde öncelikle Laozi düşüncesinde yer alan“yaratıcı”,“yaratılış süreci”,“yaratan ile yaratılan arasındaki ilişki”,“yaşam ve ölüm kavramı”ve“yozlaşma”konularına yer verilecektir. İkinci aşamada ise aynı kavramların İslami düşüncedeki karşılıkları irdelenecek ve karşılaştırmalı bir araştırma yapılmaya çalışılacaktır. Bir dizi araştırmaya göre, Laozi ve İslam düşüncesindeki“yaratıcı”kavramı ve“yaratılış süreci”arasında birçok benzerlik bulunmaktadır. Her iki düşüncede de yüce yaratıcı yerin göğün ve varlığın mutlak var edicisidir. Ancak İslam düşüncesinde yaratıcı bazı kişilik özellikleri kazanmış durumdadır. Bu açıdan Laozi düşüncesindeki yaratıcıdan ayrılır. Lao Tzu'nun“Tao”su“kişiliğe”sahip olmadığı için, çeşitli“ruhsal yetenekler”ile varoluşun tüm koşullarını gerektirmez ve düzenlemez, sadece evreni doğal olarak yaratır ve sonra doğal olarak büyümesine, gelişmesine ve yok olmasına izin verir. Ayrıca Laozi düşüncesi ile İslam düşüncesindeki“yaşam ve ölüm görüşü”nün de birçok benzerlikleri olduğu görülebilmektedir. Ancak Laozi'nın düşüncesi İslam düşüncesi gibi“ölümden sonraki hayat (ölümden sonraki dünya)”üzerinde durmamakta bu konuda yorum yapmamaktadır. Laozi düşüncesinde ve İslam düşüncesinde“doğum”kavramı kabaca dört anlamı içerir:“yaratılış”,“doğum”,“yaşam”ve“hayat”. Öte yandan, Laozi düşüncesinde ve İslam düşüncesinde“ölüm”kavramı kabaca iki kategoriye ayrılabilir:“fiziksel”ölüm ve“manevi-ruhsal”ölüm. Fiziksel ölüm yaratıcının doğa yasalarına (koşullarına) göre gerçekleşen“doğal”ölümü, ruhsal ölüm ise fiziksel ölüm gerçekleşmeden önce oluşan manevi yozlaşma halidir. Laozi'ya göre, insanların manevî yozlaşmadan kaçınmasının en iyi yolu,“Tao'nun işlevini yerine getirmek”, yani“Tao'yu takip etmek”ve bir tür“alçak gönüllü”,“yumuşak”ve“adaletli”ve“doğru”bir sürdürmektir. İslam düşüncesine göre, insanların nefsin kötülüğünden kurtulmanın en iyi yolu, nefsin alt nefs'in yedi arınma evresinde yavaş yavaş yıkanarak temizlenmesine izin vermektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all,“creator”,“creation process”,“relationship between the creator and the created”,“life and death concept”and“degeneration”will be discussed in Laozi thought. In the second stage, the equivalents of the same concepts in Islamic thought will be examined and a comparative research will be tried to be made. According to a number of studies, there are many similarities between the concept of“creator”and the“creation process”in Laozi and Islamic thought. In both thoughts, the creator is the absolute creator of earth, sky and existence. However, he has gained some creative personality traits in Islamic thought. In this respect, Laozi differs from the creator in his thought. Because Lao Tzu's“Tao”has no“personality”, it does not require and regulate all the conditions of existence with various“spiritual abilities”, but simply creates the universe naturally and then allows it to naturally grow, evolve, and perish. In addition, it can be seen that Laozi thought and the“view of life and death”in Islamic thought have many similarities. However, Laozi's thought does not focus on“life after death (the world after death)”like Islamic thought and does not comment on this issue. The concept of“birth”in Laozi thought and Islamic thought roughly includes four meanings:“creation”,“birth”,“life”and“life”. On the other hand, the concept of“death”in Laozi thought and Islamic thought can be roughly divided into two categories:“physical”death and“spiritual-spiritual”death. Physical death is the“natural”death of the creator according to the laws (conditions) of nature, while spiritual death is the state of spiritual degeneration that occurs before physical death occurs. According to Laozi, the best way for people to avoid spiritual corruption is to“perform the function of the Tao”, that is,“follow the Tao”and to adopt a kind of“humble”,“soft”and“just”and“righteous”is to continue. According to Islamic thought, the best way for people to get rid of the evil of the nafs is to allow the nafs to be cleansed by washing slowly in the seven purification stages of the lower soul.