Ülseratif kolit hastalarında nötrofil/lenfosit oranı, RDW ve MPV'nin endoskopik aktivasyonu belirlemedeki rolü
The role of neutrophil-lymphocyte ratio, RDW, and MPV in determining endoscopic activation in ulcerative colitis patients
- Tez No: 739558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN TUTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Histopatolojik ve endoskopik olarak ÜK(Ülseratif kolit) tanısı almış hastalarda, Mayo endoskopik skorlamasına göre aktif ve remisyon dönemleri tespit edilip, sağlıklı ve kolonoskopisi normal popülasyondaki hastalarda MPV(ortalama trombosit hacmi), NLR(nötrofil/lenfosit oranı) ve RDW(eritrosit dağılım genişliği değerlerinin) karşılaştırılarak endoskopik ve klinik değerlendirmede öngörülebilir faktörler olup olmayacağının (1), bu değerlerin ESR(eritrosit sedimentasyon hızı), lökosit ve CRP(C-reaktif protein) ile korelasyonu retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2018 -2021 yılları arasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve dahiliye polikliniklerine başvuran ÜK tanısı almış 143 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı. Çalışmada Ocak 2018 ve Mart 2021 tarihleri arasında endoskopik ve histopatolojik olarak ülseratif kolit tanısı konulan, medikal tedavilerine başlanmış 18-65 yaşları arasındaki 143 vaka hasta grubunu oluşturdu ve sağlıklı popülasyonda kolonoskopisi yapılıp normal bulunmuş 103 vaka sağlıklı kontrol grubu olarak dahil edildi. Hikayesinde malignite, romatolojik hastalık, bilinen hematolojik hastalık, otoimmun hastalık ve inflamatuar hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada; hastalık şiddetine ait kolonoskopik bulgular, CRP, ESR, RDW, MPV, nötrofil, lenfosit, NLR, hgb(hemoglobin), wbc(beyaz küre) gibi inflamasyon belirteçleri tespit edildi. Hastalar kolonoskopik özellikleri ve klinik bulgularından yararlanılarak kategorize edildi. Hastalar Mayo endoskopik skorlama kullanılarak remisyon ve orta-ağır hastalık (aktif hastalık) olmak üzere iki farklı gruba ayrıldı. Gruplar arasında NLR, RDW ve MPV değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırma grubu remisyon döneminde 132, aktif kolit dönemde 143 ülseratif kolit hastalarından ve 103 ÜK olamayan kontrol grubundan oluşan 378 kişiden oluşturuldu. Araştırma grubunun %59.5'i erkek ve %40.5'i kadındır. Araştırma grubunun %37.8'i aktif ÜK idi, %34.9'u remisyon dönemindeki ÜK hastalarından oluştu ve %27.3'ü kontrol grubu idi. MPV ortalaması kontrol gruptaki hastalarda remisyon dönemindeki ve aktif kolit dönemindeki hastalardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Remisyon ve aktif dönemindeki hastaların MPV ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Aktif dönemindeki hastaların ve kontrol gruptaki hastaların RDW ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Aktif dönemindeki hastaların NLR ortalamaları, remisyon dönemindekilere ve kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Kontrol grup ve remisyon dönemindeki hastaların NLR arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hastalarda remisyon döneminden aktif dönemine geçişte diğerlerinden bağımsız olarak değişiklik gösteren parametreler CRP, Platelet ve MPV değerleridir. Remisyon ve aktif dönemleri arasında en fazla fark CRP değerlerinde olmaktadır. CRP, aktif döneminde remisyon dönemine kıyasla 1.83 kat artmaktadır. MPV, aktif döneminde remisyon dönemine kıyasla 0.35 kat artmaktadır. Platelet, aktif döneminde remisyon dönemine kıyasla 0.01 kat artmaktadır. NLR, aktif döneminde remisyon dönemine kıyasla 0.25 kat artmaktadır ancak anlamlı bulunmadı. RDW, aktif döneminde remisyon dönemine kıyasla 0.08 kat azalmaktadır ancak anlamlı bulunmadı. Sonuç: MPV, RDW, NLR, ÜK için inflamatuar belirteçlerdir. Bunların düzeyi hastalığın klinik, laboratuvar ve endoskopik aktivitesini öngörmede, takip ve tedavide yol gösterici olabilir. Ancak kullanabilmek için daha kapsamlı ve ileriye dönük çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with histopathologically and endoscopically diagnosed ulcerative colitis, active and remission periods are determined according to Mayo endoscopic scoring, and MPV(mean platelet volume), NLR(neutrophil-lymphocyte ratio) and RDW(red cell distribution width) values are compared with healthy and normal colonoscopy patients, and whether these values will be predictable factors in endoscopic and clinical evaluation (1). It was aimed to retrospectively investigate the correlation with ESR(erythrocyte sedimentation rate), leukocytes and CRP(C-reactive protein). Materials and Methods: In the study, the files of 143 patients diagnosed with UK who applied to the gastroenterology and internal medicine outpatient clinics of Adıyaman University Training and Research Hospital between 2018 and 2021 were retrospectively scanned. In the study, 170 cases between the ages of 18-65 years, who were diagnosed with UK endoscopically and histopathologically between January 2018 and March 2021, were included in the patient group, and 103 cases who were found to be normal after colonoscopy were included as the healthy control group. Patients with a history of malignancy, rheumatological disease, known hematological disease, autoimmune disease and inflammatory disease were excluded from the study. In the study; colonoscopic findings of disease severity, CRP, ESR, RDW, MPV, neutrophil, lymphocyte, NLR, hgb(hemoglobin) Inflammation markers such as WBC(white blood cell) were detected. Patients were categorized based on their colonoscopic features and clinical findings. Patients were divided into two different groups as remission and moderate-severe disease (active disease) using Mayo endoscopic scoring. NLR, RDW and MPV values were compared between the groups. Results: The research group consisted of 378 people, consisting of UK patients in remission and active colitis, and the control group. 59.5% of the research group is male and 40.5% is female. 37.8% of the study group had active ulcerative colitis, 34.9% of them were ulcerative colitis patients in remission and 27.3% were the control group. The mean MPV was statistically significantly higher in patients in the control group than in patients in remission and active colitis. There was no statistically significant difference between the mean MPV of the patients in remission and active period. There was no statistically significant difference between the RDW averages of the patients in the active period and the patients in the control group. Neutrophil/Lymphocyte averages of the patients in the active period were statistically significantly higher than those in the remission period and the control group. There was no statistically significant difference between the Neutrophil/Lymphocyte ratio of the control group and the patients in the remission period. The parameters that change independently from the others in the transition from the remission period to the active period in patients are CRP, Platelet and MPV values. The biggest difference between remission and active periods is in CRP values. CRP increases 1.83 times during the active period compared to the remission period. MPV increases 0.35 times during the active period compared to the remission period. Platelet increases 0.01 times in the active period compared to the remission period. NLR increases 0.25-fold in the active period compared to the remission period, but it was not found to be significant. RDW decreases 0.08-fold in the active period compared to the remission period, but it was not found to be significant. Conclusion: MPV, RDW, NLR are inflammatory markers for UK. Their level can be a guide in predicting the clinical, laboratory and endoscopic activity of the disease, in follow-up and treatment. However, more comprehensive and prospective studies are needed to be able to use it.