Mersin il merkezinde 10-17 yaş grubu çocuklarda hepatit A seroprevalansı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Seroprevalance of hepatitis and related factors in 10-17 age group children in Mersin city center
  1. Tez No: 739569
  2. Yazar: FATMA BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNER KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hepatit A; dünyada yaygın olarak görülen, küçük yaşlarda genellikle herhangi bir bulgu olmadan geçirilen, büyük çocuklar ve yetişkinlerde sarılık, halsizlik, kilo kaybı, bulantı, kusma gibi şikayetlere sebep olabilen viral bir enfeksiyondur. Çevre koşullarının iyileşmesiyle hastalığın sık görüldüğü yaş gruplarında değişiklikler meydana gelmiş, hastalığın görüldüğü yaş ortalaması artmıştır. Ülkemizde 2012 yılı sonunda aşı takviminde yapılan değişiklikle 1 Mart 2011 ve sonrasında doğan çocuklar Hepatit A aşısıyla aşılanmaktadır. Büyük çocukluk ve erişkinlik döneminde bağışık olmayan grubun birikmesiHepatit A salgın riskini artırabilir. Bu nedenle çalışmamızda ilimiz merkez ilçelerinde yaşayan, 10-17 yaş arasındaki çocuklarda Hepatit A bağışıklık sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte, evreni il merkezinde yaşayan 10-17 yaş arasındaki 129695 çocuktur. Minimum örneklem büyüklüğü ±5 hata payı, %50 sıklık ile %95 güven aralığında 384 olarak hesaplandı, 386 çocuk araştırmaya dahil edildi. Çocukların yaşadıkları ilçeye, yaşa ve cinsiyete göre çok aşamalı tabakalı ağırlıklandırılmış örneklem yöntemi kullanıldı. Çocuklara aile sağlığı merkezlerinde ve üniversite hastanesinde ulaşıldı, kan örneği alındı ve yüzyüze görüşülerek veri formu dolduruldu. Alınan kan örneklerinde Anti HAV IgG analizi yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Student T testi, Ki-kare analizi ve Binary Lojistik Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Hepatitis A; is a viral infection that is common in the world, usually passed without any symptoms at young ages, and can cause complaints such as jaundice, weakness, weight loss, nausea and vomiting in older children and adults. With the improvement of environmental conditions, changes have occurred in the age groups where the disease is common, and the average age of the disease had increased. With the change in the vaccination schedule at the end of 2012 in our country, children born on or after 1 March 2011 are vaccinated with Hepatitis A vaccine. The accumulation of the non-immune group in older childhood and adulthood will cause risk for epidemics. In this study, we aimed to evaluate the frequency of Hepatitis A immunity and related factors in children aged 10-17 years living in the central districts of our city. Our study is of cross-sectional type, the population of which is 129.695 children between the ages of 10-17 living in the city center. The minimum sample size was calculated as 384 via ±5 margin of error, 50% frequency and 95% confidence interval, 386 children were included in the study. A multi-stage stratified weighted sampling method was used according to the district where the children lived, age and gender. The children were reached at the family health centers and the university hospital, a blood sample was taken and a data form was filled out by interviewing them face to face. Anti HAV IgG analysis was performed on the blood samples. Descriptive statistics, Student T test, Chisquare analysis and Binary Logistic Regression analysis were used in the analysis of the data.