Farklı seviyelerde yapılan tek ve çift defa horoz değişiminin broiler damızlık sürüsünde üreme performansı, bazı vücut konfor ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of different levels of single and double interspiking on reproductive performance, some body welfare and blood parameters of broiler breeder flock
  1. Tez No: 739679
  2. Yazar: SALIHA SABAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN YILMAZ DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, aynı kümeste bulunan aynı yaştaki horozlarla farklı seviyelerde yapılan tek ve çift defa horoz değişiminin broiler damızlık sürüsünde üreme performansı, bazı vücut konfor ve kan parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma özel bir ticari tavukçuluk firmasının broiler damızlık kümesinde toplam 4224 adet (3840 dişi ve 384 erkek) Ross 308 etlik damızlık üzerinde 28 ila 59 haftalık yaş dönemi takip edilerek yürütülmüştür. 28 haftalık yaş döneminde her bir bölmede 480 dişi ve 48 erkek olacak şekilde eşit bölmelere rastgele yerleştirilmiştir. Çalışmada 45 haftalık yaş döneminde tek defa horoz değişimi, 53 haftalık yaş döneminde ise çift defa horoz değişimi deneme bölmelerindeki horozlar %75, %50 ve %25 oranında değiştirilerek uygulanmıştır. Çalışmada tek ve çift defa horoz değişimi yapılan grupta yaşın döllülük oranı, kuluçka randımanı, çıkış gücü, embriyonik ölümler üzerine etkisi önemli bulunmuştur (P0.05). Çalışmada tek defa horoz değişimi yapılan grupta horoz değişim oranının kan eozinofil ve bazofil düzeyine etkisi bulunurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of different levels single and double interspiking on reproductive performance, some body welfare and blood parameters of broiler breeder flock. The study was carried out on a total of 4224 (3840 females and 384 males) Ross 308 broiler breeders in a broiler breeder house of a private commercial poultry company, between 28 to 59 weeks of age. At 28 weeks of age, 480 females and 48 males in each trial section were randomly placed equally sized trial sections. In the study, a single interspiking was applied at the age of 45 weeks, and a double interspiking was applied at the age of 53 weeks with the ratio 75%, 50% and 25% of the males in the trial sections were changed. In the study, the effect of age on fertility ratio, hatchability of total eggs, hatchability of fertile eggs and embryonic mortality were found significant in the single and double interspiking groups (P0.05). In the study, the effect of spiking ratio on blood eosinophil and basophil ratio in the single interspiking group (P0.05).