Doğumdan hemen sonra yapılan boy ölçüm işleminin ikinci ayda gerçekleştirilen ultrasonografik incelemedeki açı ölçümlerine ve gelişimsel kalça displazisi gelişimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of performing length measurement just after birth on the frequency of development of developmental hip dysplasia and angle measurements on ultrasonografic examination done in the second month of life
  1. Tez No: 739879
  2. Yazar: LÜTFİYE İDİL EMRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÜMİT SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada hemen doğum sonrası fizik muayenenin bir parçası olarak yapılması gereken boy ölçme işleminin kalça ekleminin gelişiminde herhangi bir olumsuz etkiye sahip olup olmadığının; 8-12. haftalarda gerçekleştirilen kalça ultrasonografisinde ölçülen alfa ve beta açılarının ve gelişimsel kalça displazisi gelişim sıklığının (boy ölçümü yapılan ve yapılmayan olgu gruplarında) karşılaştırılarak belirlenmesi ve dolayısıyla gelişimsel kalça displazisi gelişiminde bir risk oluşturup oluşturmadığının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 101 olgu dahil edilmiş, doğumdan hemen sonra boy ölçme işlemi yapılmayan olgular Grup I'i (n=52), boy ölçme işlemi yapılan olgular Grup II'yi (n=49) oluşturmuştur. İki gruptaki tüm olgulara 8-12. haftalarda kalça ultrasonografisi ile alfa ve beta açılarının ölçümü yapılmış, iki grup radyolojik olarak gelişimsel kalça displazisi gelişim sıklığı, demografik parametreler ve ultrasonografik veriler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma gruplarındaki olguların tümünde (n=101) gelişimsel kalça displazisi sıklığı %9.9 olarak bulunmuştur. Doğumdan hemen sonra yapılan boy ölçme işlemi; 8-12. haftalarda değerlendirilen hastalarda hem radyolojik alfa ve beta açılarında herhangi bir olumsuz etkilenmeye hem de gelişimsel kalça displazisi gelişim sıklığında (boy ölçme işlemi yapılan grupta %10.2, yapılmayan grupta %9.6, p=0.921) bir artışa neden olmamıştır. İki grup arasında demografik parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Doğum sonrası 8-12. haftalarda yapılan değerlendirmede gelişimsel kalça displazisi gelişimi saptanan (n=10) ve saptanmayan (n=91) olgular demografik parametreler ve risk faktörleri açısından karşılaştırıldığında gelişimsel kalça displazisi saptanan olgularda kız cinsiyetin daha fazla oranda görüldüğü (%16.4'e karşılık %0, p=0.006) belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamız sonuçlarına göre kız cinsiyetin gelişimsel kalça displazisi gelişimi için anlamlı bir risk faktörü olduğu sonucuna varılmıştır. Boy ölçümü yapılan yenidoğanlar ile yapılmayan yenidoğanlar arasında gelişimsel kalça displazisi gelişimi sıklığı açısından farklılık saptanmamıştır. Bu yüzden doğum sonrası ilk fizik muayenenin bir parçası olarak yapılması gereken boy ölçme işlemi gelişimsel kalça displazisi gelişiminde bir risk faktörü olabilir kaygısı ile ertelenmemelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed whether the length measurement that should be done as a part of routine postnatal physical examination has any negative effect on the development of hip joint by comparing alpha and beta angles measured on hip ultrasonography and the frequency of the development of developmental hip dysplasia in postnatal 8 to 12 weeks in groups with length measurement performed and not performed. Thus it was aimed to determine whether length measurement poses a risk for the development of developmental hip dysplasia. Material and Methods: A total of 101 cases were included, and cases in whom length measurement was not performed and performed constituted Group I (n=52) and Group II (n=49), respectively. Measurement of alpha and beta angles was performed with hip ultrasonography in both groups at 8-12 weeks after birth, and two groups were compared with respect to demographic parameters, ultrasonographic data and the frequency of the radiological development of developmental hip dysplasia. Results: The frequency of developmental hip dysplasia was 9.9% in all of the cases included in the study (n=101). Length measurement performed just after birth does not either have a negative effect on radiological alpha and beta angles, or not cause an increase in the frequency of developmental hip dysplasia (Frequencies of 10.2% and 9.6% in groups with length measurement performed and not performed, p=0.921). There were no statistically significant differences between the two groups with regard to demografic parameters. The female gender was more common in cases in whom developmental hip dysplasia was determined (16.4% versus 0%, p=0.006) when the cases in whom developmental hip dysplasia was detected (n=10) and not detected (n=91) were compared. Conclusion: According to the results of our study, it is concluded that the female gender is a significant risk factor for the development of developmental hip dysplasia. The frequency of the development of developmental hip dysplasia was not different between the groups in length measurement performed and not performed. Therefore, length measurement, which should be done as a part of the postnatal physical examination should not be deferred due the concerns that length measurement may be a risk factor for the development of developmental hip dysplasia.