Hukuk felsefesi açısından argümantasyon ve argüman haritalama örnekleri
For philosophy of law argumentation and argument mapping examples
  1. Tez No: 739983
  2. Yazar: ÖMER ÖRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmamızda, genel olarak argüman ve argümantasyon kavramlarını inceleyip hukukta argüman konusuna değinerek söz konusu argümanların haritalandırılması üzerinde duracağız. Bunu yaparken argüman ve argümantasyon üzerinde hakimin takdir yetkisi, hukuki yorum, dil ve retorik gibi unsurların etkisini ele alarak hukukta argüman haritalamayı çeşitli hukuk metinleri üzerinde inceleyecek, bu anlamda; kanun maddesi, mahkeme kararları, savcı iddianamesi, avukatın dilekçesi ayrımı yapmaksızın değerlendirmelerde bulunacağız.
Özet (Çeviri)
In this study, we will examine the concepts of argument and argumentation in general, and will focus on the mapping of arguments by addressing the subject of argument in law. While doing this, it will examine the effect of factors such as judge's discretion, legal interpretation, language and rhetoric on argument and argumentation, and will examine argument mapping in law on various legal texts. We will make evaluations regardless of the law, court decisions, prosecutor's indictment, lawyer's petition.