Oyun çağı çocuklarında hastane arkadaşım yarencik girişiminin hastaneye uyuma etkisi
The effect of my hospital friend yarencik intervention on hospitalization in play age children
  1. Tez No: 740065
  2. Yazar: MELTEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bir-üç yaş grubu oyun çağı çocuklarına uygulanan Hastane Arkadaşım YARENCİK girişiminin çocukların hastaneye uyumuna etkisini değerlendirmek, hastaneye uyumu etkileyen faktörleri belirlemek ve öncelikle konu ile ilgili herhangi bir değerlendirme aracına rastlanmadığı için“Çocukların Hastaneye Uyumunu Değerlendirme Ölçeği”ni geliştirip, geçerlik-güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Yöntem: Araştırma, metodolojik ve öntest-sontest kontrol gruplu deneysel olarak iki aşamalı Mart 2020- Haziran 2022 tarihleri arasında, bir eğitim ve araştırma hastanesi çocuk kliniğinde bir-üç yaş grubu çocuğu olan anneler ile yürütülmüştür. Metodolojik aşamada evrenin tamamı (S=153) ile çalışılmıştır. Kontrol gruplu deneysel aşamada rastlantısal olarak önce yatışı yapılan çocuklar kontrol grubuna (S=38) sonrakiler deney grubuna (S=34) dahil edilmiştir (S=72). Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu (Çocuk ve Anne Kişisel Bilgileri içeren) ve Çocukların Hastaneye Uyumunu Değerlendirme Ölçeği ile elde edilmiştir. Etik ilkelere uyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the effect of intervention of My Hospital Friend, YARENCIK intervention which is applied on group of children aged one to three on children's adherence to the hospital, to determine the factors affecting the adherence to the hospital, firstly developing the“Assessment Scale for Children's Compliance to the Hospital”as no assessment tools are available on the subject and to perform a validity-reliability study Method: The research was conducted with mothers of one to three year olds at a teaching and research hospital pediatric clinic, between March 2020- June 2022, which included two phases of methodologically and experimental with control group. Methodological study was performed with the whole universe (S=153). In experimental with control group stage, children who were randomly admitted first were included in control group (S=38) and later in the experimental group (S=34) (S=72). The data of the survey were obtained using the Personal Information Form (containing Children and Mother's Personal Information) and the Children's Hospital Adaptation Evaluation Scale. Ethical principles have been followed.