Serebral palsili (SP) çocuklarda çiğneme performans seviyesi ile besin tüketim durumu ve aile etkilenimi ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between chewing performance level and nutrient consumption status and family affection in children with cerebral palsy (SP)
- Tez No: 740071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN SEREL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; Serebral Palsili (SP) çocuklarda çiğneme performans seviyesi ile besin tüketim durumu ve aile etkilenimi ilişkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 45,90±15,63 ay olan 40 SP'li çocuk dahil edildi. Çocukların demografik bilgileri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Antropometrik ölçümlerine göre z skorları hesaplandı. Çiğneme performansını değerlendirmek için Karaduman Çiğneme Performans Skalası (KÇPS) ve Çiğneme Fonksiyonu Gözlem ve Değerlendirme Aracı (T-MOE) kullanıldı. Günlük diyet ile alınan enerji ve besin öğeleri miktarlarının saptanması için ailelerinden geriye dönük 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile bir günlük besin tüketim kayıtları alındı. Çocukların tükettikleri besinler sıvı-blenderize, ince kıyılmış-yumuşak ve katı besinler olarak gruplandırıldı. Yutma fonksiyonu ile ilişkili aile etkilenim düzeyinin belirlenmesinde Beslenme/Yutma Etki Anketi (T-FS-IS) ve kaygı düzeyinin değerlendirilmesinde Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen çocukların KÇPS skoru ile günlük alınan protein miktarı arasında negatif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu belirlendi (r=-0,32, p=0,04).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between chewing performance level, dietary intake and family impact in children with Cerebral Palsy (CP). Forty children with CP with a mean age of 45.90±15.63 months were included in the study. Demographic information and anthropometric measurements of the children were recorded. Z-scores were calculated according to anthropometric measurements. The Karaduman Chewing Performance Scale (KCPS) and the Mastication Observation and Evaluation (T-MOE) instrument were used to evaluate chewing performance. One-day food consumption records were obtained from the families with a 24-hour diet recall method to determine the amount of energy and nutrients taken in daily diet. The foods consumed by the children were grouped as liquidised, minced&moist and solid foods. The Feeding/Swallowing Impact Survey (T-FS-IS) was used to determine the swallowing related family impact, and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) was used to evaluate the anxiety level. It was determined that there was a low negative correlation between the KCPS score and the daily protein intake of children included in the study (r=-0.32, p=0.04).