Sosyal medyada siyasal iletişim ve politainment: 2019 yerel seçimlerinde sosyal medya paylaşımlarının politainment bağlamında tematik analizi
Political communication and politainment in social media: Thematic analysis of social media posts in 2019 local elections in the context of politainment
- Tez No: 740098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR EŞİTTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Eğlence olgusunun insan yaşamındaki yeri giderek artmaktadır. Zaman içerisinde toplumun değişen yapısı, eğlence kültürünü de değiştirmiştir. Özellikle kitle iletişim araçlarında gerçekleşen teknolojik gelişmeler, eğlenceli içeriklere ulaşmayı kolaylaştırmış ve eğlenceyi hayatın önemli bir parçası haline getirmiştir. Müzik, film, video, oyun gibi içerikler günlük olarak gerçekleştirilen faaliyetler arasına girmiştir. İnsanların bu ilgisi eğitim, haber ve reklam gibi alanlarda olduğu gibi siyasette de eğlence olgusunun kullanımını artırmıştır. Siyasal içeriklerin eğlenceli bir şekilde aktarılmasını ifade eden politainment olgusu, medya ve siyaset tarafından eski dönemlerden itibaren önemli bir siyasal iletişim yöntemi olarak tercih edilmektedir. Siyaset, seçmenlerin desteğini sağlamak, iktidar gücünü elde etmek ve siyasetten uzaklaşan insanları siyasal tartışmaların içine çekebilmek amacıyla eğlence öğesini kullanmaya yönelirken, medya ise müşteri kitlesini artırmak ve rekabet gücünü elde edebilmek amacıyla sıklıkla eğlence olgusunu kullanmaktadır. Sosyal medya, siyasal iletişimde önemli bir değişiklik yaşanmasına yol açmıştır. Geleneksel medyada sesini duyuramayan toplum, sosyal medyada siyasal iletişim sürecine daha fazla dahil olabilmiştir. Dolayısıyla medya, siyaset ve toplumun dahil olduğu yeni bir platform meydana gelmiştir. Bu platform, büyük bir kitlenin politainment kullanımını tespit edebilmeyi olanaklı hale getirmiştir. Çalışma, toplumun da dahil olduğu bu yeni mecrada politainment kullanımı hakkında veri toplamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili Twitter'da yapılan paylaşımlar, tematik içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. İnceleme sonucunda Binali Yıldırım ile ilgili elde edilen paylaşımların % 5'inin, Ekrem İmamoğlu ile ilgili elde edilen paylaşımların ise % 8'inin Politainment içerikli olduğu tespit edilmiştir. Politainment içerikli paylaşımlar ise seçim sonucuna yönelik, eleştiri içerikli ve diğer paylaşımlar olmak üzere 3 tema altında toplanmış ve çoğunlukla eleştirilerde bulunmak, bilgi aktarmak ve partilere destek sağlamak amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The place of entertainment in human life is increasing day by day. The changing structure of the society over time has also changed the entertainment culture. Technological developments, especially in mass media, have made it easier to access entertaining content and have made entertainment a significant part of life. Content like music, movies, videos, games have become one of the daily activities. This interest of people has increased the use of entertainment in politics as well as in fields like education, news and advertising. The phenomenon of“politainment”, which expresses the transfer of political content in an entertaining way, has been preferred by the media and politics as an important political communication method since ancient times. While politics tends to use the element of entertainment in order to gain the support of the voters, to gain the power of power, and to draw people who have moved away from politics into political discussions; On the other hand, the media frequently uses the entertainment phenomenon in order to increase the customer base and gain competitive power. Social media has led to a significant change in political communication. The society, which could not make its voice heard in the traditional media, became more involved in the political communication process in the social media. Therefore, a new platform has emerged in which the media, politics and society are involved. This platform has made it possible to detect the use of politainment by a large audience. The study aims to collect data on the use of politainment in this new medium, including the community. In this direction, the posts on Twitter regarding the 23 June 2019 Istanbul Metropolitan Municipality elections were examined by thematic content analysis method. As a result of the examination, it has been determined that 5% of the posts about Binali Yıldırım and 8% of the posts about Ekrem Imamoglu have Politainment content. Politainment-related posts are grouped under three themes: election results, criticism, and other posts. These are mostly seen in order to criticize, convey information and support parties.