Modifiye edilmiş ve edilmemiş olan bentonit killeri ve leonardit uygulamalarının zeytin yetiştiriciliğinde toprak özelikleri ve bitki verim parametrelerine etkisi
Effects of modified and unmodified bentonite and leonardite aplications on soil properties and olive plant production parameters
- Tez No: 740172
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Toprak verimliliği ve sürdürülebilirliği henüz yeni bir kavram olarak bilimsel anlamda çalışılmaya devam etmektedir. Toprakların besin maddelerince fakir oluşları, yeterli tarım girdisinin sağlanamayışı ve yoğun bir şekilde bilinçsizce yanlış toprak yönetim sistemlerinin uygulamaları altında üretim yapılması toprak verimliliğini ve sürdürülebilirliğini yeniden ele almayı gerektirmektedir. Bu çalışmanın amaçları: i) zeytin yetiştiriciliğinde, farklı karakterlere sahip mineral kökenli Penergetic Boden (modifiye edilmiş bentonit kili), Bentonit (modifiye edilmemiş bentonit kili) ve organik kökenli Leonardit (organik materyal) girdilerinin farklı dozlarının seçilmiş toprak özellikleri üzerine etkilerini incelemek ve ii) ürünün verim kalitesi ve miktarı üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmada 3 marka x 3 doz x 2 dönem x 2 derinlik x 3 blok kullanılarak tesadüf blokları deneme deseni kurularak toprakta elektriksel iletkenlik (EC), toprak reaksiyonu (pH), kireç, organik madde, potasyum (K), fosfor (P), katyon değişim kapasitesi (KDK) ve verim kalitesi parametreleri ölçülmüştür. Bu çalışma sonuçlarına göre: Toprak EC si uygulama öncesi dönemine göre uygulama sonrasında bazı uygulamalarda %15.4 (PB2-D1), %47.5 (PB2-D2), %92.3 (PB3-D3), %66,7 (L1-D1), %50 (L1-D2), %69 (B3-D1) ve % 48.3 (B3-D2) istatiksel olarak önemli derecede artış görülmüştür (pPB2>PB3>L3>B1> -B2>PB1>L2>L1>K sıralamasını izlemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma toprak verimliliği ve sürdürülebilirliği açısından kimyasal olmayan organik ve inorganik materyali girdilerin kulanılması bazı toprak parametrelerin iyileştirmesinde ve verimin artırılmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Zeytin, Leonardit, Penergetic Boden, Bentonit
Özet (Çeviri)
Soil fertility and sustainability are still being studied scientifically as new concept. The fact that the soils are poor in nütrients, the inability to provide sufficiend agricultural inputs and the production under the practices of intensive unconsciously wrong soil management systems require reconsidering soil fertility and sustainability. The aims of this study are i) to examine the effects of different doses of mineral origin Penergetic boden (modified bentonite clay), bentonite (unmodified bentonite clay) and organic origin leonardite( organic material) inputs with different characters on selected soil properties in olive cultivation and ii) The aim is to compare the effects on the yield quality and quantity of the product. In the study, by using 3 brands x 3 does x2 periods x 2 depth x 3 blocks, a randomized block trial desing was established, and electrical conductivity (EC), soil reaction (pH), Lime, organic matter , potassium (K), phosphorus(P) , cation in the soil. Exchange capacity (KDK), and yiyeld quality parameters were measured. According to the results of this study: Soil EC in some applications after application compared to the pre-application period%15.4 (PB2-D1), %47.5 (PB2-D2), %92.3 (PB3-D3), %66,7 (L1-D1), %50 (L1-D2), %69 (B3-D1) and % 48.3 (B3-D2) significant increase was observed (pPB2>PB3>L3>B1>B2>PB1>L2>L1>K was followed. As a result, this study reveals that the use of non-chemical organic and inorganik materials is effective in improving some soil parameters and increasing yield in terms of soil fertility and sustainability. KEY WORDS: Olives,Leonardite, Penergetic Boden, Bentonite