Determinación de Metales en Material Particulado Menor a 10 um (PM10) Suspendido en el Aire en Tampico Durante el 2004
2004 Yılında Tampiko'da Havada Bulunan 10 mikrondan (PM10) Daha Küçük Parçacıklı Maddede Metallerin Belirlenmesi
- Tez No: 740200
- Danışmanlar: PROF. DR. PEDRO FRANCISCO RODRIGUEZ ESPINOSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İspanyolca
- Üniversite: Diğer
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmayı yürütmek için, 10 m'den daha küçük parçacıklı madde, Tampico şehrindeki bir kentsel bölgede 6 günde bir 24 saat boyunca 39 kuvars fiber ve 12 fiberglas filtrede toplandı. PM10 parçacıklarını toplamak için yüksek hacimli Wedding and Associates örnekleyicisi kullanıldı. PM 10 konsantrasyonları (gm-3) Tampico'da Ocak-Aralık 2004 arasında belirlenmiştir. Benzer şekilde, PM10 numunelerindeki metal içeriği belirlendi. Metal ekstraksiyonları USEPA-IO.3.1 yöntemine göre yapılmıştır. Metal geri kazanımları ve yöntem validasyonu sertifikalı bir Referans Materyal ile hesaplanmıştır. Plazmaya bağlanmış atomik emisyon spektrometresi (ICP-AES) metallerin konsantrasyonlarını belirlemek için kullanıldı. Benzer şekilde, bir elektron mikroskobuna (EDS-MEB) bağlı bir enerji dağıtıcı spektrometre, partiküllerin elementel kompozisyonunu, büyüklüğünü ve morfolojisini belirlemek için kullanıldı. Tampico'daki rüzgarın yönü, hızı ve yağış gibi hava koşulları, metallerin emisyon kaynaklarını incelemek için kullanıldı. Sonuçlar, çalışma süresi boyunca PM10 konsantrasyonlarının 24 saat içinde 120 µgm-3 normundan daha yüksek olmadığını göstermektedir. Bu konsantrasyonlar 12 ila 47 µgm-3 aralığındaydı. Benzer şekilde, Tampico'daki Pb konsantrasyonları 1,5 µgm-3 normunu aşmadı. Numunelerdeki en yüksek Pb konsantrasyonları 0,04 µgm-3'tür. Meteorolojik parametrelerin ve metallerin konsantrasyonlarının analizi, korelasyon katsayılarının hesaplamaları ile birlikte, muhtemelen Cd, Cr ve Cu'nun Altamira Sanayi Limanı'ndaki endüstriyel faaliyetlerden gelmiş olup, Ni, V, Zn ve muhtemelen bir miktar Pb ve Ni petrol rafine etme aktivitesi ile yayılmıştır. Öte yandan, Fe ve Ti metalleri doğal toz süspansiyon kaynakları ile ilişkilidir. Limanda minerallerin taşınması, depolanması ve dağıtımı gibi bazı aktivitelerin bazı Cu, Fe, Ni, Pb ve Zn konsantrasyonlarını yayması muhtemeldir. Son olarak, Mn, batıdan gelen rüzgarlar ve kuzeydoğudan gelen küçük konsantrasyonlarla ilişkilidir. Bu metal, muhtemelen demir-manganez alaşımları üreten bir endüstri ile ve bu metalin düşük konsantrasyonları bir petrol rafine endüstrisi ile ilişkilendirilebilir. Analiz faktörü modeli, Cu-Fe-Mn-Zn, Cd-Cr, Cu-Zn ve Fe-Ti olmak üzere 4 temel metal emisyon kaynağı belirledi. MEB-EDS ile elde edilen fotoğraflar, V ve Ni bakımından zengin, gözenekli küresel partiküllerin gözlemlenmesini sağladı, benzer şekilde, C ve O bakımından zengin, pürüzsüz yüzeylere sahip küresel parçacıklar ve Fe, Ti, Al, Ca, Mg, K ve Na bakımından zengin, doğal parçacıklar gözlemlendi. Cu-Zn'den oluşan tanımlı morfolojiye sahip bir parçacık da gözlendi. Bileşimi nedeniyle, bu parçacığın endüstriyel aktiviteden geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
To carry out this program, particulate matter less than 10 micrometers was collected in 39 quartz fiber filters and 12 glass fiber filters every 6 days during 24 hours in an urban zone in Tampico. A Wedding and Associates high volume sampler was used to collect the particulates. Pm10 concentrations (in µgm-3) were determined in Tampico from January to December 2004. PM10 metal content was determined in these PM10 samples. Metal extractions were made according to the method USEPA-IO.3.1 Metal recovery and method validation were calculated with a Standard Reference Material. An Inductively Coupled Plasma Emission Spectrometer (ICP-AES) was used to determine metal concentrations; An Energy Dispersion Spectrometer acoplated to a Scanning Electron Microscope (EDS- SEM) was used to analyze elemental, size and morphology of atmospheric particulates. Meteorological conditions in Tampico, such as wind direction, wind velocity and precipitation were used to study the sources of the metals to the ambient air. PM10 concentrations in Tampico did not exceed the Mexican standard value of 120 µgm-3 in 24 hours during the studied period. PM10 concentrations in Tampico during 2004 ranged from 12 to 47µgm-3. Lead concentrations in Tampico did not exceed the standard value of 1.5 µgm-3. The highest concentration of lead was 0.04µgm-3. The analysis of meteorological parameters, metal concentrations and correlation coefficients showed that probably Cd, Cr and Cu come from industrial activities in Altamira. Also, Ni, V, Zn and probably Pb and Ni could be emitted by a refinery. Fe and Ti are associated to natural sources and Cu, Fe, Ni, Pb and Zn to a possible activity that manages minerals rich in metals. Mn is probably associated to an industry that generates products that contain Mn and Fe and less concentrations of this metal is also probably associated to the refinery. The analysis factor model generated 4 sources, where the most abundant metals were Cu-Fe-Mn-Zn, Cd-Cr, Cu-Zn y Fe-Ti. Micrographs obtained by an EDS-SEM showed porous spherical particles rich in V and Ni and smooth spherical particles rich in C and O. Natural particles rich in Fe, Ti, Al, Ca, Mg, K and Na and a possible industrial particle rich in Cu-Zn were also observed.