Hukuka adanmış bir ömür: Ali Himmet Berki (1882-1976)
A life dedicated to law: Ali Himmet Berki (1882-1976)
  1. Tez No: 740487
  2. Yazar: FURKAN GÜLNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Hukuk, Tarih, Biography, Law, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ali Himmet Berki, 1882 tarihinde babasının o sırada kadı olarak görev yaptığı Elbistan'da dünyaya gelmiştir. İkinci Meşrutiyet dönemi, Millî Mücâdele dönemi ve Cumhuriyet dönemine şahitlik etmiş önemli bir hukukçu olan Berki, hem İslam Hukuku'na ve hem de Medeni Hukuk'a hakim ender hukukçulardandır. Ali Himmet Berki, babası Demircizâde Kadı Osman ile aynı kadı okulu olan Mekteb-i Kudât'ta yetişmiştir. Mezun olduktan sonra Kânûn-ı Arâzî muallimliğinde ve Fetvâhâne memurluklarında çalışmıştır. Daha sonra Amasya, Tokat ve Ankara gibi önemli merkezlerde kadılık yapmıştır. Kadılık görevlerinden sonra İstanbul Mahkeme-i Asliye Reisliği, Şer'iye ve Evkaf Vekâleti Hey'et-i Müşâvere Azâlığı, Mahkeme-i Temyiz Azâlığı, Mahkeme-i Temyiz İkinci Reisliği ve Mahkeme-i Temyiz İkinci Hukuk Dairesi Reisliği görevlerini ifa etmiştir. On beşi münferit, üçü müşterek olmak üzere ağırlıklı olarak hukuk ve farklı konularda toplamda on sekiz adet kitap neşretmiştir. Tespit edilebilen 124 adet makale, yazı ve incelemesi bulunmaktadır. 1950'de emekli olduktan sonra bile hukukçu yaşantısını devam ettirmiş olan Ali Himmet Berki, 27 Mayıs 1976 tarihinde 94 yaşında vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Himmet Berki was born in Elbistan in 1882, where his father was working as a judge at that time. Berki who witnessed the Second Constitutional Era, the War of Independence period and the Republic period is an important jurist. In addition he is one of the exceptional lawyers who have mastered both Islamic Law and Civil Law. Ali Himmet Berki was educated in Mekteb-i Kudât, which his father Demircizâde Kadı Osman was educated in, as well. After graduating, he worked as a teacher of Real Property Law (Kânûn-ı Arâzî Muallimi) and as a officer of Fatwa Office (Fetvâhâne Memurluğu). Later, he worked as a qadi in important centers such as Amasya, Tokat and Ankara. After these duties he worked as the Chief of İstanbul Courts of First İnstance (İstanbul Mahkeme-i Asliye Reisliği), the Ministry of Religious and Awqaf membership of Consultative Board (Şer'iye ve Evkaf Vekâleti Hey'et-i Müşâvere Azâlığı), membership of Court of Cassation (Mahkeme-i Temyiz azâlığı), Second Chief of Court of Cassation (Mahkeme-i Temyiz İkinci Reisliği) and Head of Second Civil Chamber of Court of Cassation (Mahkeme-i Temyiz İkinci Hukuk Dairesi Reisliği). Totally he has published eighteen books which fifteen of them are writed individually and three of them are writed jointly. These books are about law and different subjects. He has 124 identifiable articles, columns, and reviews. Ali Himmet Berki, who continued his career as a lawyer even after his retirement in 1950, passed away on May 27, 1976. When Berki passed away he was 94 years old.