Roma'da velayet sistemi, evlat edinme kurumu ve evlat edinen İmparatorlar
Succession in Rome, adoption organization and adopted Emperors
  1. Tez No: 740755
  2. Yazar: İREM TARĞIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Roma toplumu için evlat edinmek, her şeyden önce ailenin devam etmesi fikrini simgelemektedir. Aynı mantık çerçevesinde İmparatorlar da evlat edinme yoluyla; ailenin, dolayısıyla ülkenin ismini sürdürmek, devletin gücünü arttırmak gibi çeşitli amaçlarla yapılmıştır. Evlatlık alınmış İmparatorlar döneminin en parlak yıllarını kronolojik olarak sıralamak gerekirse; ilk isim Nerva Caesar Augustus'tur. Augustus, Senato'nun seçtiği ilk imparatordu. 96 ile 98 arasında ülkenin karışık olduğu zamanlarda, parasal sıkıntıların da yaşandığı bir dönemde 65 yaşında göreve gelmiştir ve en büyük eksikliğinin ordu üzerindeki otoritesi olduğu ifade edilmiştir. 98 ile 117 arasında imparator olan asker kökenli Trojan (Traianus Divi) ise en fazla takdir edilen yöneticilerdendir. Pax Romana'yı en geniş sınırlara ulaştıran, sosyal yaşama katkılar sunan ve savaş ganimetlerinin halkla paylaşan bir imparatordur. Hadrianus (Hadrianus Augustus) 117-138 yıllarında imparatorluk yapmış, şair ruhlu, sanat ve edebiyatı seven bir imparatordur. Çok sık gezintilere çıkan Hadrianus, fethettiği toprakları; politik ve ekonomik açıdan imparatorluğa bağlı, verimli coğrafyalara çevirmeye çalışan birisidir. Antoninus Pius'un imparatorluğu 138-161 yılları arasındadır. İtalya'dan ayrılmadan imparatorluğu barış içinde yönetmeyi başarmış ender imparatorlardan birisidir. Bir savaşın ve ayaklanmanın yaşanmadığı bu dönemde kanunların üstünlüğünü önemsemiş, özgürleşmiş kölelerin oy haklarını savunmuştur. Sonraki imparatorlara zengin bir hazine, masumiyet karinesi gibi önemli bir hukuki ilke ve bayındır bir ülke bırakmıştır. Dört imparatora kadar geldik ama burada bir soluklanalım.“Beş İyi İmparator”içinde adı anılmasada 161-169 yılları arasında hükümdarlık eden Lucius Verus, üvey kardeşi Marcus Aurelius ilebaşa geçişi, Roma döneminde ilk kez 'iki başlı yönetim/iki imparator' kavramını dünyatarihine kazandırmıştır. Marcus Aurelius, 161-180'de yılları arasında hükümdar olmuş, 58 yaşında öldüğünde, kazandığı önemli zaferlerle anılmıştı. Marcus Aurelius, ayrıca Stoacı yönü ile felsefeye ilgisiyle de bilinmektedir.“Meditasyonlar”adlı eseri, bu konuda en önemli bilgi kaynaklarından biridir. Germen ırklarının tehditlerinin arttığı 180 yılında ölen Marcus Aurelius'un ölümü, birçok tarihçi tarafından“Büyük Roma Barışı (Pax Romana)”döneminin sonu ve Batı Roma İmparatorluğu'nun Çöküş sürecinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Roma İmparatorluğu tarihindeki örneklere bakıldığı zaman, vasiyetnameyle evlat edinmenin; imparatorların haleflerini işaret etmek için bir yöntem olduğunu ve siyasi amaçları gerçekleştirmek için de bir araç olarak kullanıldığını ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
For Roman society, adoption symbolized above all the idea of the continuation of the family. In the same logic, Emperors are also adopted by adoption; It was built for various purposes such as maintaining the name of the family, therefore the country, and increasing the power ofthe state. To chronologically list the heyday of the adopted emperors, the first name was Nerva Caesar Augustus, the first emperor elected by the Senate. He took office at the age of65 during a mixed period between 96 and 98, when financial difficulties were experienced, and it was stated that his greatest shortcoming was his authority over the army. Trojan (Traianus Divi), who was the emperor between 98 and 117, is one of the most appreciated rulers. He was an emperor who brought Pax Romana to the widest borders, contributed to social life and shared the spoils of war with the people. Hadrianus (Hadrianus Augustus) was an emperor who was an emperor in 117-138 years, with a poetic spirit, who loved art and literature. Trojan, who goes out on trips very often, conquered the lands; He is a person whois politically and economically dependent on the empire, trying to turn it into productive geographies. The empire of Antoninus Pius is between 138-161 years. He is one of the rare emperors who managed to rule the empire peacefully without leaving Italy. In this period, when there was no war and uprising, he cared about the rule of law and defended the voting rights of the emancipated slaves. He left a rich treasury, an important legal principle such as the presumption of innocence, and a flourishing country to subsequent emperors. We're up to four emperors, but let's take a breather here. Although his name is not mentioned in the“Five Good Emperors”, Lucius Verus, who ruled between 161-169, brought the concept of“two- headed government / two emperors”to world history for the first time in the Roman period, when he came to power with his half-brother Marcus Aurelius. Marcus Aurelius reigned from 161-180, and when he died at the age of 58, he was commemorated with his important victories. Marcus Aurelius is also known for his stoic interest in philosophy. His work“Meditations”is one of the most important sources of information on this subject. The deathof Marcus Aurelius, who died in 180, when the threat of the Germanic races increased, has been accepted by many historians as the end of the“Great Roman Peace (Pax Romana) periodand the beginning of the Decline of the Western Roman Empire.”Considering the examples in the history of the Roman Empire, adoption by testament; It is possible to say that it was a method to point out the successors of the emperors and it was used as a tool to achieve political goals.