Demokrasinin gelişiminde vergi bilinci ve vergi(leme)nin önemi
The importance of tax awareness and tax(ation) for development of democracy
  1. Tez No: 740847
  2. Yazar: AYGÜL TARGAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Yönetişim ve Siyaset Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez küreselleşmenin getirilerine bağlı olarak gelişen demokrasininvergileme ve vergi bilinci kavramı ile ilişkisinin araştırılmasını ve incelenmesinikapsamaktadır. Tezin amacı, devlet kavramının ortaya çıkışı ile vergileme yetkisinintarihsel değişiminin nasıl gerçekleştiğini ve bu değişimin demokrasi üzerindekietkilerini anlamak ve analiz etmektir.Bu tez, başlangıcı Mezopotamya'ya dayanan vergi(leme) kavramının; EskiMısır, Eski Yunan, Roma İmparatorluğu, Batı Demokrasileri ve Türkiye'dekiilerleyiş sürecinin, demokrasi ile organik bir bağının olduğunu savunmaktadır. Busavunuda, yaşanılan sürecin hukuksal söylemleri beraberinde getirdiği, organizasyonhaline dönüşmüş olan devletin egemenlik yetkisinin vergileme açısından halk lehineanayasalar ile sınırlandırıldığı üzerine durulmuştur.Ayrıca, vergiye karşı mükellef / seçmen davranışları (olumlu ya da olumsuz),vergi algısı ve vergi bilinci vergileme sürecini etkileyen önemli unsurlardan biridir.Devletin vergi için ön gördüğü amaçları yerine getirebilmesi bununla yakındanilgilidir. Bu konudaki bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar taranmış, buna bağlıolarak sonuç kısmında Türkiye'de demokrasinin gelişmesi için vergi bilinci vevergileme açısından yapılması gerekenler ve giderilmesi mühim olan sorunlarüzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is expected to be researched and managed in relation to thetaxation and tax awareness of connected democracy depending on the introduction ofglobalization. The aim of the thesis is to analyze and examine how the historicalchange of the taxation authority and the emergence of the concept of the state cantake place and the effect of this change on the domain of democracy.This thesis focuses on the concept of taxation (Leme) based on the beginningMesopotamia; He argues that in your progress in Ancient Egypt, Ancient Greece, theRoman Empire, Western Democracies and Turkey, there is an organic connection todemocracy. In this defense, it was emphasized that the sovereign power of the state,which was brought into the organization with the developing legal discourses, waslimited to the constitutions in favor of the people of taxation country.In addition, taxpayer / voter behavior (positive or negative), tax perceptionand tax awareness are among the priorities of taxation. It was brought to the fore forthe state tax organization. What has been done so far has been sought, andconsequently concluded, and according to the results, those that are planned for taxawareness and taxation for the development of democracy and those that areimportant to eliminate are emphasized.