Serebral palsili çocuklarda teknoloji destekli rehabilitasyon uygulamalarının postüral kontrol, aktivite ve katılım üzerine etkisi
The effect of technology assisted rehabilitation interventions on postural control, activity and participation in children with cerebral palsy
- Tez No: 741109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA ZENGİNLER YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda nörogelişimsel tedaviye (NGT) ek olarak uygulanan Nintendo Wii Fit sanal gerçeklik oyunları ile hippoterapi simülatörü uygulamasının gövde kontrolü, selektif hareket, spastisite, denge, aktivite-katılım ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi ve uygulamaların birbirlerine üstünlüklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 5-18 yaş aralığında 37 SP'li çocuk dahil edildi ve randomize olarak Nintendo Wii Fit sanal gerçeklik oyunları grubu ile hippoterapi simülatörü grubuna ayrıldı. Çocukların demografik ve klinik bilgilerinin alınmasının ardından, gövde kontrolü 'Gövde Kontrol Ölçüm Skalası', selektif hareket 'Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası', spastisite 'Modifiye Ashworth Skalası', denge 'BeCure Denge Değerlendirme Sistemleri', aktivite-katılım 'Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri', yaşam kalitesi 'Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri-SP Modülü' ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrasında yapıldı. Çocuklar, gruplarına göre 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, NGT'den sonra Nintendo Wii Fit sanal gerçeklik oyunları veya hippoterapi simülatörü uygulamaları ile tedaviye alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effectiveness of Nintendo Wii Fit virtual reality games and hippotherapy simulator interventions in addition to neurodevelopmental therapy (NDT) on trunk control, selective movement, spasticity, balance, activity-participation and quality of life in children with cerebral palsy (CP). It is a comparison of the advantages of two interventions to each other. 37 children with CP aged 5-18 years were included in the study and were randomly divided into the Nintendo Wii Fit virtual reality games group and the hippotherapy simulator group. After obtaining the demographic and clinical information of the children, trunk control 'Trunk Control Measurement Scale', selective movement 'Selective Control Assessment of Lower Extremity', spasticity 'Modified Ashworth Scale', balance 'BeCure Balance Assessment Systems', activity-participation 'Pediatric Evaluation of Disability Inventory', quality of life were evaluated with 'Pediatric Quality of Life Inventory-CP Module'. All assessments were made before and after the treatment programs. According to the groups, the children were treated with Nintendo Wii Fit virtual reality games or hippotherapy simulator interventions after 20 NGT, 2 sessions per week, for 8 weeks.