Artroplasti vakalarında traneksamik asit veriliş yolunun perioperatif kan kaybı ve kan transfüzyonu üzerine etkisi
Tranexamic acid in case of artroplastia perioperative blood loss and blood direction effect on transfusion
  1. Tez No: 741139
  2. Yazar: RAJAB GULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Retrospektif vaka kontrollü çalışmamızda KA ve DA yapılan hastalarda preop İV TXA uygulanan hastalar ve anestezi açısından IV TXA alması uygun görülmeyip SVO, MI, DVT, PE öyküsü olan hastalar, ilgili bölüm tarafından uygun bulunması dahilinde postoperatif oral TXA uygulanan hastaların kontrol grubuna göre kanama miktarı ve kan transfüzyon ihtiyacı oranlarının karşılaştırması amaçlandı. Hastalar toplu halde değerlendirmenin yanı sıra, yapılan cerrahi prosedüre göre de gruplandı. Her grup kendi içinde TXA uygulanma şekline göre de 3 alt gruba (İV, oral, kontrol) ayrıldı ve alt gruplar kan kaybı ve AKT oranlarına göre birbiriyle karşılaştırıldı. Sonuç olarak çalışmamızda antifibrinolitik farmakolojik ajan olan TXA veriliş yolu ve veriliş zamanı fark etmeksizin, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kan kaybı ve AKT ihtiyacında anlamlı azalmaya sebep olduğu görüldü. Özellikle preoperatif İV traneksamik asit uygulanan hastalarla, postoperatif oral TXA uygulanan hastaların kan kaybı ve AKT ihtiyacı değerleri karşılaştırıldığında benzer oranlar görülmüştür. Oral kullanımın düşük maliyet ve düşük alerji riski avantajı olup en az IV uygulama kadar etkilidir. Ancak hasta sayısı artırılarak yeni çalışmalar yapılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The retrospective case-control study aims to investigate the effect of the administration route of TXA on perioperative bleeding and the need for transfusion of HA and KA patients. IV administration is compared with oral administration for patients for whom IV administration is not recommended and with the control group who gets no TXA as it is contraindicated due to CVI, MI, DVT or PE. The patients are evaluated as a whole and also grouped according to the surgical procedure performed. Each group is divided into three subgroups according to how TXA was administered (IV, oral, control), and the subgroups are compared with each other for blood loss and transfusion rates. As a result, in our study, it was observed that TXA, an antifibrinolytic pharmacological agent, caused a significant decrease in blood loss and transfusion need compared to the control group, regardless of the route and time of administration. Especially when the blood loss and transfusion needs of the patients who received preoperative IV tranexamic acid and those who received postoperative oral TXA are compared, similar rates are observed. Oral use has the advantage of low cost and low allergy risk and is as effective as IV administration. However, new studies are needed with an increased number of patients.