Mavi Hüzün [Film (VHS video kaset)]
Blue Sadness
- Tez No: 74151
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu; yüzyılımızın başlarında Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan bir göç hikayesidir. İzmir, Efes, Foça ve Moskonisi'den, Selanik, Atina ve Histika' ya ve oralardan Türkiye'ye göçün hikayesi. O tarihde Yunanistan'ın nüfusu 1/3 artmış ve 8.5 milyona ulaşmıştı. Bu göçmenler hem Türkler hem de Yunanlılarca aşağı görülürdü. Bu zor durumu da gözardı etmemek gerek. Mutfakta yarım bırakılmış yemekler, arka bahçelerde unutulmuş oyuncak bebekler, doğup büyünülen yerlerin, evlerin bir bir terkedilişi. Arkada bırakılan arkadaşlar, sevgililer ile bu bir ayrılık ve hüznün hikayesi. m
Özet (Çeviri)
BLUE SADNESS This is an immigration story. That has been lived between Turkey and Greece in the first decades of our century immigration from İzmir, Ephesus, Fokai, Moskonisi to Thessaloniki, Athens, Hiotika and vice versa, in that period Greece's population has increased by 1/3 and has reached 8.5 millions. These immigrants have been looked down upon by both sides, Turkish people and greek people, we have to think of the many difficulties of this hard situation. For example, a forgotten doll in the backyard, abandoned meals in the kitchen.... You have left for ever the house where you were born, you grew up... This is the story of seperation and sadness, for there were many lovers, friends left behind. IV