Adenomyozisli hastalarda serumda bakılan CK-MM düzeyinin adenomyoziste noninvaziv bir tanı yöntemi olarak değerinin araştırılması
Investigation of the value of CK-MM level in serum in patients with adenomyosis As A noninvasive diagnostic method in adenomyosis
- Tez No: 741720
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda adenomyozisi olan kadınların serum CK-MM düzeyleri ile adenomyozis olmayan kadınların serum CK-MM düzeylerini karşılaştırarak, adenomyozise bağlı oluşan myometrium hasarını göstermede CK-MM düzeyinin bir belirteç olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Haziran 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Jinekoloji Kliniğine başvuran ve transvajinal ultrasonografi ile adenomyozis klinik tanısı alan hastalar arasından vaka grubu ve benign nedenlerle jinekoloji kliniğine başvuran adenomyozis tanısı olmayan, benzer yaş aralığında sağlıklı gönüllü bireyler arasından ise kontrol grubu oluşturuldu. Her iki gruptaki kadınların demografik, klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Çalışmamıza katılanların serum CK-MM seviyelerinin tayini için rutin kan tetkikleri alımı sırasında alınan kan serum örnekleri kullanıldı. Alınan numuneler Human CK-MM ELISA kiti kullanılarak analiz edildi. Her iki grubun demografik-klinik özellikleri, kan sonuçları ve CK-MM düzeyleri SPSS istatistik programı kullanılarak karşılaştırıldı ve istatistiksel anlamlılıkları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda adenomyozisi olanların serum CK-MM ortalaması 16,2±21,7 (ng/dL), adenomyozisi olmayanların serum CK-MM ortalaması ise 2,6±2,2 (ng/dL) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Value of CK-MM Level in Serum in Patients with Adenomyosis as a Noninvasive Diagnostic Method in Adenomyosis Objective: In our study, we aimed to compare the serum CK-MM levels of women with adenomyosis and the serum CK-MM levels of women without adenomyosis, to investigate whether CK-MM level can be a marker in showing myometrial damage due to adenomyosis. Materials and Methods: Among the patients who applied to Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital Gynecology Clinic between June 2021 and January 2022 and were diagnosed with adenomyosis clinically by transvaginal ultrasonography, healthy volunteers of similar age range, without a diagnosis of adenomyosis, who applied to the gynecology clinic for benign reasons and case group Among them, a control group was formed. Demographic, clinical and laboratory findings of women in both groups were recorded. For the determination of serum CK-MM levels of the participants in our study, blood serum samples taken during routine blood tests were used. The samples were analyzed using the Human CK-MM ELISA kit. Demographic-clinical characteristics, blood results and CK-MM levels of both groups were compared using the SPSS statistical program and their statistical significance was evaluated. Results: In our study, the mean serum CK-MM of those with adenomyosis was 16.2±21.7 (ng/dL), and the mean of serum CK-MM of those without adenomyosis was 2.6±2.2 (ng/dL).