Kolorektal kanserlerin nükslerinde ve sağkalımlarında delta nötrofil indeksi, nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı ve lenfosit monosit oranının değerlendirilmesi
Evaluation of delta neutrophil index, neutrophillymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and lymphocyte monoxide ratio in ressurence and survival of colorectal cancers
- Tez No: 741766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUĞRA BOZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız preoperatif ve postoperatif dönemde tam kan sayımı parametrelerinden hesaplanan Delta Nötrofil İndeksi (DNI), İmmatür Granülsoit Sayısı (IGC), İmmatür Granülsoit Yüzdesi (IGP), Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLR), Platelet-Lenfosit Oranı (PLR) ve Lenfosit Monosit Oranı (LMR)'nın malign inflamatuar cevabın bir göstergesi olarak, kolorektal kanser hastalarının nüks ve sağkalım takiplerinin ucuz, noninvaziv ve daha kolay ulaşılabilir yöntemlerle yapılmasının araştırılmasıdır. Metod: KRK nedeniyle opere edilen 112 hasta ve kontrol grubu olan tamamen sağlıklı 82 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar demografik özellikleri, kanser evresi, nüks varlığı, metastaz varlığı yönünden incelendi. Hastaların toplam lökosit sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil sayısı, monosit sayısı, platelet sayısı, IGC, IGP, platelet sayısı hematolojik analizör kullanılarak hesaplandı. NLR, PLR ve LMR oranı ise manuel şekilde hesaplanarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan vakaların 86'sı (%44.6) erkek, 107'si (%55.4) kadındı. Kolorektal Kanser (KRK) nedenli opere edilen 111 hasta ve 82 kontrol grubu sağlıklı birey mevcuttu. Çalışmamızda KRK nedenli opere edilen hastalarla kontrol grubu arasında IGC, IGP, PLR, NLR, LMR oranlarında preoperatif dönemde anlamlı farklılıklar izlendi (p0,05). Tekrarlayan takiplerde erken evre ve ileri evre arasında IGC, IGP, PLR, NLR, LMR değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü(p>0,05). Sonuç: Tamamen sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslandığında KRK nedeniyle opere edilen hastalarda, preop karşılaştırmada, DNI, IGC, IGP, NLR, PLR, LMR değerlerinde anlamlı yükseklik izlendi. Postop takiplerinde ise ileri evre ile erken evre hastalar arasında farklılık izlendi. Nüks açısından anlamlı fark izlenmedi. KRK tanısı ve takiplerinde kullanılabilecek farklı belirteçlerin ve hesaplamaların yapılacağı daha kapsamlı çalışmalar artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to be investigated Delta Neutrophil Index (DNI) which is calculated from preoperative and postoperative complete blood count parameters, Immature Granulsooid Count (IGC), Immature Granulsooid Percentage (IGP), Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet-Lymphocyte Ratio (PLR), and Lymphocyte-Monocyte Ratio (LMR) as an indicator of malignant inflammatory response recurrence and survival follow-up of colorectal cancer patients with inexpensive, noninvasive and more accessible methods. Method: 112 patients who were operated for CRC and 82 completely healthy patients in the control group were included in the study. The patients were examined in terms of demographic characteristics, cancer stage, presence of recurrence, presence of metastasis. Patients' total leukocyte count, lymphocyte count, neutrophil count, monocyte count, platelet count, IGC, IGP, platelet count were calculated using a hematological analyzer. NLR, PLR and LMR ratios were calculated and recorded manually. Results: Of the cases included in the study, 86 (44.6%) were male and 107 (55.4%) were female. There were 111 patients who were operated for Colorectal Cancer (CRC) and 82 healthy individuals in the control group. In our study, significant differences were observed in the IGC, IGP, PLR, NLR, LMR ratios in the preoperative period between the patients who were operated for CRC and the control group (p0,05). In repeated follow-ups, it was observed that there was no statistically significant difference in IGC, IGP, PLR, NLR, LMR values between early stage and advanced stage (p> 0,05). Conclusion: Compared to the completely healthy control group, a significant increase was observed in DNI, IGC, IGP, NLR, PLR, LMR values in the preoperative comparison in patients operated for CRC. In the postoperative follow-up, a difference was observed between the advanced stage and the early stage patients. No significant difference was observed in terms of recurrence. More comprehensive studies should be increased in which different markers and calculations can be used in the diagnosis and follow-up of CRC.