Hayatın geçiş dönemleri bağlamında doğum 'Manavgat örneği'
Childbirth in the context of transition periods in life 'the case of Manavgat'
- Tez No: 742080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bir toplumu meydana getiren asli unsurların başında o toplumun kültürü gelir. Yine bir toplumu var etmek ve yok saymak da kültürle mümkündür. İnsanlar yaşamları boyunca duygu ve düşüncelerini çeşitli şekillerde aktarma ihtiyacı duymuştur. Bunun en dinamik örneğini ise ritüel, pratik, uygulama, tören gibi edimler oluşturur. Edimler, bir toplumun ete kemiğe bürünmüş halidir. Toplumun öz kültürünü nesillere aktarması bakımından çağlar boyunca önemli görevler üstlenmişlerdir. Bu çalışmada, Manavgat yöresinde geçiş dönemlerinden“doğum”üzerinde durulmuş; söz konusu dönem doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası şeklinde incelenmiştir. Buna ek olarak çalışmada geçmişten günümüze değişen toplumsal dinamiklerin“doğum”edimlerini nasıl etkilediği incelenmiş ve sonuçları ortaya koyulmuştur. Bu araştırmada yöntem olarak alan araştırması ve literatür taramasına başvurulmuş; alanda yapılan kaynak kişi görüşmeleri ile literatür verileri bir araya getirilerek çalışma zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the essential elements that make up a society is the culture of that society. It is also possible to create and ignore a society with culture. People have felt the need to convey their feelings and thoughts in various ways throughout their lives. The most dynamic example of this is acts such as ritual, practice, practice and ceremony. Acts are the embodiment of a society. They have undertaken important tasks throughout the ages in terms of transmitting the core culture of the society to the next generations. In this study,“childbirth”, which is one of the transition periods in the Manavgat region, is emphasized; the period in question was examined as prenatal, during birth and postpartum. In addition, in the study, how the changing social dynamics from the past to the present affect the“childbirth”acts and the results are revealed. In this research, field research and literature review were used as a method; The study was enriched by bringing together the source person interviews in the field and the literature data.