Boş zamanda sıkılma algısının yaşam doyumuna etkisinde mutluluğun aracılık rolü
The mediating role of happiness in the effect of leisure boredom perception on life satisfaction
- Tez No: 742363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ÖZDAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, boş zamanda sıkılma algısı ölçeğini (BZSAÖ) Türkçeye uyarlamak ve öğrencilerin boş zamanda sıkılma algısının yaşam doyumuna etkisinde mutluluğun aracılık rolünü incelenmektir. Araştırmada İso-Ahola ve Weissinger (1990) tarafından geliştirilen boş zamanda sıkılma algısı ölçeği Türkçeye uyarlanmış, Dağlı ve Baysal (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan yaşam doyumu ve Demirci (2017) tarafından geliştirilen mutluluk ölçekleriyle birlikte veri toplamak amacıyla kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Güney Marmara bölgesindeki Spor Bilimleri Fakültelerinde 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde öğrenciliği bulunan 2627 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu evrenin içerisinden 612 öğrenci araştırma örneklemi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın istatistiksel analizleri Spss üzerinden yapılırken kurgulanan Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) sonucu ise AMOS programı ile test edilmiştir. Aracı etkinin anlamlılığı Bootstrap yöntemi ile ortaya koyulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, boş zamanda sıkılma algısı ölçeği iki faktör olarak kabul edilmiştir. Bu faktörler; boş zaman anlamsızlığı (BZAnlamsızlık) ve boş zaman belirsizliği (BZBelirsizlik) şeklinde isimlendirilmiştir. Buna göre, BZAnlamsızlık, yaşam doyumu ve mutluluğu istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde etkilemektedir. BZBelirsizliğin yaşam doyumu ve mutluluğa negatif yönlü bir toplam etkiye sahip olduğu ancak bu etkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Öte yandan BZAnlamsızlığının yaşam doyumuna etkisinde mutluluğun tam aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, boş zamanda sıkılma algısı ölçeği Türkiye örnekleminde kullanılabilir güvenilir ve geçerli bir ölçektir. Öğrencilerde boş zamanda sıkılma algısı arttıkça yaşam doyumu ve mutluluğun düştüğü anlaşılmıştır. Öte yandan boş zamanda sıkılma algısının yaşam doyumuna olan olumsuz etkisi mutluluk algısı tarafından ortadan kaldırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the scale of perception of boredom in leisure time (LBS) into Turkish and to examine the mediating role of happiness in the effect of students' perception of boredom in leisure time on life satisfaction. In the study, the perception of boredom in leisure scale developed by Iso-Ahola and Weissinger (1990) was adapted into Turkish, and it was used to collect data together with the life satisfaction scales adapted to Turkish by Dağlı and Baysal (2016) and the happiness scales developed by Demirci (2017). The population of the research consists of 2627 undergraduate students studying at the Faculties of Sport Sciences in the South Marmara region in the 2021-2022 academic year. Out of this universe, 612 students were determined as the research sample. While the statistical analyzes of the research were made over Spss, the Structural Equation Model (SEM) result was tested with the AMOS program. The significance of the mediating effect was revealed by the Bootstrap method. According to the results of the analysis, the scale of perception of boredom in leisure time was accepted as two factors. These factors are; It was named as leisure meaninglessness (LMeaninglessness) and leisure ambiguity (LAmbiguity). Accordingly, LMeaninglessness has a statistically significant and negative effect on life satisfaction and happiness. It was determined that LAmbiguity had a negative total effect on life satisfaction and happiness, but this effect was not statistically significant. On the other hand, it has been determined that happiness has a full mediating role in the effect of LMeaninglessness on life satisfaction. As a result, the perception of boredom in leisure time scale is a reliable and valid scale that can be used in the Turkish sample. It was understood that as the perception of boredom in leisure time increased, life satisfaction and happiness decreased. On the other hand, the negative effect of the perception of boredom on life satisfaction can be eliminated by the perception of happiness.