Süpermarketlerin çevrimiçi siparişlerinin teslimatına yönelik zaman pencereleri ile araç rotalama problemi yaklaşımı
The vehicle routing problem with time windows approach for delivery of online orders of supermarkets
- Tez No: 742401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALAYKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, günümüzde giderek artan bir şekilde gerçekleşen son müşteriye ürün teslimatıyla ilgili bir problem ele alınmıştır. Çalışma, özellikle market alışverişlerinde, müşterilerin seçtikleri zaman aralıklarında hizmet almasına yönelik dağıtım problemi üzerine yapılmıştır. Bu konuda gerçek hayata oldukça yakın bir problem seçilerek, günümüz dağıtım problemlerine bir çözüm önermek ve gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalara katkıda bulunabilmek amaçlanmıştır. Problem, müşterilerin taleplerini, tek depodan çıkacak, birden fazla sefer yapacak, eşit kapasiteli araçlar ve araçların yetişemediği yerlerde kurye destekli bir şekilde karşılanmasının sağlanmasıdır. Bu plana göre hazırlanan model ile toplam yol maliyetini en az indirmek amaçlanmıştır. Yazılan modelin kodlaması yapıldıktan sonra müşteri sayısı ve araç sayısı parametrelerinde değişiklikler yapılarak 54 adet varyasyon için testler gerçekleştirilmiştir. Problem boyutu kademeli olarak arttırılarak çözüm zorluğu test edilmiştir. Yapılan testler sonucu problem boyutu arttıkça çözüm süresinin arttığı doğrulanmıştır. Bunun yanında optimal çözüme yaklaşma oranı da azalmaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda modelin sezgisel veya meta sezgisel yöntemler ile de test edilip karşılaştırılması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a problem related to product delivery to the end customer, which is increasingly occurring today, is discussed. The study was carried out on the distribution problem for customers to receive service at the time windows they choose, especially in grocery and supermarket shopping. In this regard, it is aimed to propose a solution to today's distribution problems and to contribute to future studies in this field by choosing a problem that is very close to real life. The problem is to ensure that customers' demands are met by vehicles and courier (if necessary) that will leave a single warehouse, will make more than one trip, and in places where vehicles of equal capacity. With the model prepared according to this plan, it is aimed to minimize the total road cost. After the written model was coded, changes were made in the parameters of the number of customers and the number of vehicles, and tests were carried out for 54 variations. The problem size was gradually increased and the solution difficulty was tested. As a result of the tests, it was confirmed that as the problem size increases, the solution time increases. In addition, the rate of approaching the optimal solution decreases. In future studies, it would be appropriate to test and compare the model with heuristic or meta-heuristic methods.