Fırçasız doğru akım motorunun yapay sinir ağı kullanılarak sensörsüz hız kontrolü
Brushless direct current (BLDC) motor sensorless speed control using artificial neural networks
- Tez No: 742678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fırçasız doğru akım motorları (FDAM), otomotiv, uzay, savunma sanayi, tıbbi, robotik, endüstriyel otomasyon teknolojileri gibi birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Fırçalı Doğru Akım Motorları ile karşılaştırıldığında nadir bakım ihtiyacı, elektriksel gürültü üretme, düşük atalet, daha iyi tork-hız karakteristiği dolayısı ile motor verimi gibi konularda avantajları öne çıkmaktadır. FDAM rotoru manyetik alanı ile stator manyetik alanı aynı frekans değeri ile döndüğü için bir çeşit senkron motor türüdür. Bir, iki, üç ve beş fazlı örnekleri mevcuttur. Üç faz FDAM günümüzde en çok kullanılan türüdür. Bu tez çalışmasında yapay sinir ağları (YSA) kullanılarak zıt elektromotor kuvveti gözlemcisi tasarımıyla sensörsüz hız kontrolü benzetimi üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Oransal-integral-türev (PID) kontrolcüsü ile kalıcı durum hatalarının giderilmesi üzerine benzetim yapılmıştır. Tüm bunlara ek olarak, genetik algoritma (GA) ile PID katsayılarının optimizasyonu ile sistem kararlılığı artırılmıştır. Yukarıda belirtilen metotların simulink modeli geliştirilmiş ve motor performansı referans hız ve değişken yük altında MATLAB/Simulink platformunda sonuçlar analiz edilmiştir. GA optimizasyonu öncesi ve sonrası sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brushless direct current motors (BLDC) are generally used in many industrial area such as automotive, defence, aerospace, robotics, medical, and industrial automation technologies. Compared to Brushed Direct Current Motors, it has advantages such as rare maintenance needs, electrical noise generation, low inertia, better torque-speed characteristics and therefore motor efficiency. Since BLDC rotor magnetic field and stator magnetic field rotate with the same frequency value, it is a kind of synchronous motor type. One, two, three and five phase types are available. 3-phase BLDC is the most widely used type today. In this thesis, the speed control of BLDC motor without sensor is designed with back electromotive force observer with Artificial Neural Network is studied. Proportional-integral-derivative (PID) control has been used to eliminate steady-state errors. In addition, the optimization of PID constants has been performed using genetic algorithms (GA) to enhance the stability of the system. The simulink model of the mentioned methods above has been developed and evaluated on the MATLAB/Simulink platform under reference speed and variable loads.