Kız çocuklarında 12 haftalık temel cimnastik eğitiminin antropometrik özellikler ve biyomotor yetiler üzerine etkisi
The effect of 12 weeks of basic gymnastics education on anthroopometric properties and biomotor powers in girls
  1. Tez No: 742876
  2. Yazar: İSMAİL TEMÜRÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın Amacı Bu çalışmanın amacı kız çocuklarında 12 haftalık temel cimnastik eğitiminin antropometrik özellikler ve biyomotor yetiler üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot Çalışmaya Antalya ilinin Alanya ilçesinde bulunan Samuray Spor Kulübü spor okuluna başvuran, yaşları 6-8 arasında olan ve daha önce hiç cimnastik eğitimi almamış toplam 40 kız çocuğu gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan kız çocukları Antrenman Grubu (AG) ve Kontrol Grubu (KG) olarak randomize kontrollü yöntemle 20'şer kişilik iki grup oluşturuldu. Bu gruplardan daha sonra sağlık sorunları nedeniyle ve katılımdan vazgeçmek istedikleri için iki kişi AG ve üç kişi de KG dan olmak üzere toplam beş çocuk çalışmayı sonlandırdılar. Böylece gruplardaki öğrenci sayısı AG 18, KG gurubunda ise17 öğrenci olacak şekilde oluşturuldu. AG'na 12 hafta süre ile haftada üç gün ve günde bir buçuk saat temel cimnastik eğitimi verildi. Bu çalışmada her iki grupta yer alan kız çocuklarının antropometrik özelliklerini ve biyomotor yetilerini ölçmek için ilk test ve son test olacak şekilde Eurofit test bataryası (Flamingo Denge Testi, Disklere Dokunma Testi, Otur – Eriş Esneklik Testi, Durarak Uzun Atlama Testi, El Kavrama Kuvveti Testi, Mekik Testi, Bükülü Kolla Asılma Testi, 10 x 5m Mekik Koşusu Testi, 20 m Mekik Koşusu Testi) ve antropometrik testler (Deri Kıvrımı Kalınlığı, Boy Uzunluğu, Vücut Ağırlığı, BKI), uygulanarak gelişimsel farklılıklar takip edildi. Bu çalışmada araştırma verilerinin analizi için SPSS 25.0 istatistiksel paket programı kullanıldı. Elde edilen verilerin tanımlayıcı v istatistiği yapıldı ve sonrasında denek sayısından dolayı ön test ve son test arasında oluşan farklılığı ortaya koymak için nonparametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulandı. Anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to investigate the effect of 12 weeks of basic gymnastics training on anthropometric characteristics and biomotor skills in girls. Material and Method A total of 40 girls between the ages of 6 and 8 who applied to the Samurai Sports Club sports school in Alanya district of Antalya and who had never had gymnastics training before voluntarily participated in the study. The girls who participated in the study were divided into two groups of 20 participants as Training Group (TG) and Control Group (CG) through randomized controlled method. In total five of the participants in these groups ended their participation, two from TG and three from CG, due to their health problems and due to the fact that some of them did not want to participate any longer. Thus, the final groups were as follows: 18 participants in TG and 17 participants in CG. TG group received basic gymnastics training one and a half hour daily and three days a week for 12 weeks. The developmental differences were followed through Eurofit test battery (Flamingo Balance Test, Plate Tapping Test, Sit and Reach Test, Standing Long Jump Test, Handgrip Strength Test, Curl-up Test, Bent-Arm Hang Test, 10 x 5 m Shuttle Run Test and 20 m Shuttle Run Test) and anthropometric tests (Skinfold Thickness, Body Length, Body Mass and BMI) used in both pre-test and in post-test in order to measure the anthropometric features and biomotoric skills of the girls. For the analysis of the research data, SPSS 25.0 statistical package program was used in the current study. The descriptive statistics of the obtained data were carried out; because of the number of participants, vii Wilcoxon signed rank test were done in order to reveal the differences emerging in the pretest and post-test. The significance level was determined as p0.05).