Nutuk'ta Mustafa Kemal'e karşı çıkanlar ve Mustafa Kemal'in onlara cevapları
- Tez No: 74309
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Bu tez çalışması Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkışından, 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Büyük Nutuk' un okunuşuna kadar olan dönemi kapsamaktadır. Bu çalışmada Nutuk'ta bahsi geçen olaylar içerisinde Mustafa Kemal'in karşısında yer alan güçler ve faaliyetleri ortaya konulmuş, Mustafa Kemal'in bu güçlere verdiği cevaplar ayrı ayrı incelenmiştir. Bu incelemede Mustafa Kemal'e karşı çıkan güçler ve Mustafa Kemal'in onlara cevapları, Nutuk' taki tarih ve olaylar akışını bozmadan bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümler incelendiğinde Ulu Önder' in eşsiz kişiliği ve çelik iradesi açıkça ortaya çıkmaktadır. Zira Mustafa Kemal, sadece yurdumuzu paylaşmak ve bizi yok etmek isteyen dış güçlere karşı değil, memleket içindeki iç düşmanlara karşı da mücadele vermiştir. Ulu Önder, karşısında yer alan her gücü uzak görüşlülüğü ile önceden tespit edebilmiş, içinde bulunulan durumu her yönüyle değerlendirerek amacına ulaşmayı bilmiştir. Mustafa Kemal'in karşısındaki güçlere verdiği cevaplar onun; büyük azminin, kudretinin, idealistliğinin, ikna yeteneğinin, milletini belirlenmiş hedeflere yöneltme gücünün, sabırlı, akılcı, metotlu ve disiplinli çalışmasının, üstün zekâsının, engin kültür hazinesinin ve büyük dehâsının en güzel örnekleridir. Ulu Önder bütün bu özellikleri ile en zıt fikirlere, en güçlü düşmanlara karşı gelebilmiş, tarihin seyrini ve Türk Milleti' nin kaderini değiştirebilmiştir. Onun önderliğinde kazanılan bu büyük mücadele, gelecek nesiller için her zaman en büyük ders ve sönmez bir ışık niteliğindedir. (Ill)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study of the thesis includes the period; from the date on which Mustafa Kemal Atatürk had stepped on Samsun to 15 th- 20 Th. October 1927 when great Speech having been addressed to Turkish Nation in this study of thesis, the opposing forces, their reaction and activities standing against Mustafa Kemal Atatürk were put forward and all of the responses and reactions that Mustafa Kemal Atatürk had given were looked through. In this search, the forces having opposed to Mustafa Kemal Atatürk' s principles and Mustafa Kemal Atatürk' s reactions to them were examined in detaU, and the incidents and happens registered in Great Speech and were put in order of sequences and parts without disordering the route of history and its events progressing. When these parts were considered, the Great leader Atatürk' s outstanding personality and stiffed like a steel clearly come out. As Mustafa Kemal not only struggle with the exterior forces and enemies in purpose of shoring our land and defeating us but the interior forces at the aim of betraying our nation. The Great Leader, Atatürk could make sence of and identify the opposing forces with his extraordinary sensation and managed to reach his target by evaluating all possibilities in the conditions on which he was. The responds Mustafa Kemal had given to the enemy forces against him, were of the distinguished samples of his great effort, strength, ideal, ability in convincing, his talent of making the nation progress the aim fixed before, his working in disciplined, method, in reason and patient, his outraged intelligence and brilliant mind, his background, cultural respect and lastly his being great master. The Great leader, endeavoured with all species could stand against and resist the counter ideas to at top his ones and the strongest enemies of all; and accomplished at changing the route of events in history and destiny of Turkish Nation. (IV)The great struggle that was ended to victory by his great leading stands ever for a sample of accomplishment and light never ending to cease for the next generation. 00