Türk Borçlar Kanununa tabi taşınmaz satış sözleşmelerinde ayıptan doğan sorumluluk
Liability arising from defect in real estate sales contracts subject toTurkish Code of Obligations
  1. Tez No: 743181
  2. Yazar: MUHAMMED GÜRSEL BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez çalışmamızda,“Türk Borçlar Kanununa Tabi Taşınmaz Satış Sözleşmelerinde Ayıptan Doğan Sorumluluk”konusu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmamızda öncelikle satış sözleşmelerine ilişkin hükümler genel hatları ile anlatılmış olup daha sonra ise taşınmaz satış sözleşmelerine ilişkin hükümler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Taşınmaz satış sözleşmelerinin düzenlemeleri değerlendirildikten sonra taşınmaz satış sözleşmelerinde ayıptan doğan sorumluluk ile ilgili hükümler, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Taşınmaz satış sözleşmesine konu olan malların maddi değeri yüksektir. Bu mallarda bulunan ayıplar büyük maddi zararlara neden olabilmektedir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan ayıba karşı sorumluluğa ilişkin olarak incelediğimiz hükümler, ayıp nedeni ile meydana gelen zararı en uygun şekilde gidermeye yöneliktir. Bu sebeplerle çalışmamızda, taşınmazda bulunan veya daha sonra ortaya çıkan hangi kusurların ayıp olarak değerlendirileceği, alıcının veya satıcının sahip olduğu hakların neler olduğu, bu hakların nasıl ve ne kadar süre içerisinde kullanılabileceği incelenmiştir. Çalışmamızda son olarak, günümüzde özellikle taşınmaz satış sözleşmelerinin taraflarından birinin ağırlıklı olarak tüketici sıfatına sahip olan kişilerce yapıldığı da değerlendirilerek, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine de yer verilmiştir. Özetle çalışmamız, yukarıda bahsettiğimiz konulara, doktrindeki konu ile ilgili görüşlere ve mahkeme tarafından verilen kararlara yer verilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the subject of“Liability Arising From Defect in Real Estate Sales Contracts Subject to Turkish Code of Obligations”has been discussed within the framework of the Turkish Code of Obligations No. 6098. In our study, first of all, the provisions of the sales contracts are explained in general terms, and then the provisions of the real estate sales contracts are explained in detail. After evaluating the regulations of the real estate sales contracts, the provisions related to the liability against defect in real estate sales contracts are discussed in detail within the framework of the Turkish Code of Obligations No. 6098. The material value of the goods subject to the real estate sales contract is high. Defects in these goods can cause great material damage. The provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098, which we have examined regarding the liability against defect, aim to eliminate the damage caused by the defect in the most appropriate way. For these reasons, in our study, it has been examined which culpa in the real estate or emerging later on will be considered as defect, what the rights of the buyer or the seller, how and for how long these rights can be used. Finally, in our study, the provisions of the Law on Consumer Protection No. 6502 are also included, considering that one of the parties to the real estate sales contracts is mainly made by the people who have the title of consumer. In summary, our study has been completed by giving place to the topics mentioned above, the opinions on the topic in the doctrine and the decisions given by the court.