Yüksek hızlı trenden kaynaklı çevresel gürültünün değerlendirilmesi
Evaluation of environmental noise from high speed train
  1. Tez No: 743402
  2. Yazar: HAZAL KATMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gürültü kirliliği, sesin insan sağlığını psikolojik ve fiziksel yönden olumsuz etkileyecek seviyeye ulaşması olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde şehir hayatında öne çıkan gürültü kaynakları; trafik, şantiyeler, endüstri tesisleri, eğlence yerleri, havalimanları ve demiryolu gibi ulaşım sistemleridir. Hızlı nüfus artışı, göç, plansız kentleşme gibi faktörler beraberinde ulaşım sorunlarını doğurmaktadır. Bu noktada insanlara zaman ve konfor açısından kolaylık sağlamak amacıyla ortaya çıkan ulaşım kaynağı yüksek hızlı tren sistemleri (YHT) yaygın olarak tercih edilmektedir. Ancak yüksek hızlı tren sistemleri özellikle konutların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde çevresel gürültüye sebep olabilmektedir. Bu çalışmada; İstanbul İli Pendik İlçesi Güzelyalı Mahallesi ve Kocaeli İli Darıca İlçesi Sırasöğütler Mahallesinde YHT' nin neden olduğu çevresel gürültü Çevresel Gürültü Ölçüm ve Değerlendirme Kılavuzu'nda yer alan şartlara uygun olarak ölçülerek, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmiştir. YHT' nin gürültü yönünden etkilerinin incelenmesi, alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve hat yakınında yaşayan insanlar açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma ile ülkemizde demiryolu hattından, özellikle YHT' den kaynaklı gürültü kirliliği ile ilgili yetersiz sayıdaki çalışmaların artırılmasına ve insan sağlığı üzerindeki etkilerin azaltılmasına yönelik önlemlerin alınmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise pollution is defined as the sound reaching the level that will negatively affect human health psychologically and physically. The prominent sources of noise in city life today are; transportation systems such as traffic, construction sites, industrial facilities, entertainment venues, airports and railways.Factors such as rapid population growth, migration and unplanned urbanization cause transportation problems. At this point, high-speed train systems (HST) are widely preferred as a transportation source that provides convenience to people in terms of time and comfort.However, high-speed train systems can cause environmental noise, especially in densely populated areas. In this study; Environmental noise caused by HST in Istanbul Province, Pendik District, Güzelyalı Neighborhood and Kocaeli Province Darıca District Sırasöğütler Neighborhood was measured in accordance with the conditions in the Environmental Noise Measurement and Evaluation Guide and evaluated within the scope of Environmental Noise Measurement and Evaluation Regulation. It is important to examine the effects of HST in terms of noise, to determine the precautions to be taken and to the people living near the line. With this study, it is aimed to contribute to the increase of the insufficient number of studies on noise pollution originating from the railway line, especially the HST, and to take measures to reduce the effects on human health.