Spor bilimleri fakültesine hazırlanan öğrencilere uygulanan core ve pliometrik egzersizlerin sportif performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of core and plyometric exercises applied to students preparing for the faculty of sport sciences on sportiveperformance
- Tez No: 743467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF HABİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Spor Bilimleri Fakültesine hazırlanan öğrencilere uygulanan core ve pliometrik egzersizlerin sportif performansa etkisinin incelenmesidir. Yapılan çalışmaya Spor Bilimleri yetenek sınavlarına hazırlanan 60 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcılar core grubu (n:20), pliometrik grup (n:20) ve kontrol grubu (n:20) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Katılımcıların çeviklik, sürat, dikey sıçrama ve esneklik performanslarına ilişkin ölçümler yapılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde grup içi karşılaştırmalarda Paired t test ve gruplar arası karşılaştırmalarda ise One Way ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Core grubu ve pliometrik grup ön test-son test sonuçlarının karşılaştırmasında çeviklik, sürat, dikey sıçrama ve esneklik değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise çeviklik ve sürat değişkenlerinde anlamlı fark saptanmıştır. Kontrol, core ve pliometrik grup ön test gruplar arası sonuçların karşılaştırmasında dikey sıçrama değişkeninde fark olduğu, farkın pliometrik grup lehine olduğu tespit edilmiştir. Kontrol, core ve pliometrik grup son test gruplar arası sonuçların karşılaştırılmasında çeviklik, sürat ve dikey sıçrama değişkenlerinde anlamlı fark olduğu farkın core grubu ve pliometrik grup lehine olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak katılımcılara uygulanan core ve pliometrik egzersizlerin çeviklik, sürat, dikey sıçrama ve esneklik performanslarını olumlu anlamda geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of core and plyometric exercises applied to students preparing for the Faculty of Sport Sciences on sportive performance. 60 male students who were preparing for the Sports Sciences aptitude exams participated in the study voluntarily. In the study, the participants were divided into 3 groups as core group (n: 20), plyometric group (n: 20) and control group (n: 20). Measurements were made on the agility, speed, vertical jump and flexibility performances of the participants. IBM SPSS 24 package program was used for the analysis of the data. Paired t-test was used for intragroup comparisons and One Way ANOVA test was used for intergroup comparisons. As a result of the analysis, a significant difference was found in the agility, speed, vertical jump and flexibility variables in the comparison of the Core group and plyometric group pre-test-post-test results. A significant difference was found in the agility and speed variables in the control group. In the comparison of the results between the control, core and plyometric groups pre-test groups, it was determined that there was a difference in the vertical jump variable and the difference was in favor of the plyometric group. In the comparison of the results between the control, core and plyometric groups post-test groups, it was determined that there was a significant difference in agility, speed and vertical jump variables, and the difference was in favor of the core group and the plyometric group. As a result, it can be said that the core and plyometric exercises applied to the participants positively improved agility, speed, vertical jump and flexibility performances.