Karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde borçlunun temerrüdü dolayısıyla alacaklıya tanınan menfi ve müspet zararın tazminini isteme hakkı
  1. Tez No: 744290
  2. Yazar: TÜLAY KAÇMAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızda, 6098 sayılı TBK m. 125 hükmünde düzenlenen karşılıklı borç yükleyen ani edimli sözleşmelerde borçlunun temerrüdü halinde alacaklıya tanınan menfi ve müspet zararın tazmini hakkı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. TBK m. 125 hükmü incelendiğinde; borçlunun, borca aykırı olarak, asli edim yükümlülüğünü zamanında ifa etmeyip temerrüde düşmesi halinde alacaklıya, temerrüdün genel sonuçları haricinde bir de seçimlik haklar tanınmış olduğu görülecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde karşılıklı borç yükleyen sözleşme kavramı ile bu sözleşmelerin yapısal özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde, karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde borçlunun temerrüdü kavramı, oluşum şartları, genel olarak hüküm ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, borçlunun temerrüdünden sonra ortaya çıkan alacaklının seçimlik haklarından olan menfi ve müspet zararının tazmini hakları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerden kastımız ve incelenecek olan sözleşme tipi tam iki tarafa borç yükleyen ani edimli sözleşmeler olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, TBK no. 6098 art. The right of compensation for the negative and positive damage granted to the creditor in case of default by the debtor in the immediate performance contracts that impose mutual debts, regulated in Article 125, has been discussed in detail. TBK m. When the provision of 125 is examined; Contrary to the debt, in case the debtor defaults by not fulfilling his primary performance obligation on time, it will be seen that besides the general consequences of the default, optional rights are granted to the creditor. The study consists of three parts. In the first part, the concept of mutual compulsory contracts and the structural features of these contracts are examined. In the second part, the concept of default of the debtor, the conditions of occurrence, the terms and consequences in general in the contracts that impose mutual debts are emphasized. In the third chapter, the creditor's compensation rights, which are among the optional rights of the creditor arising after the default of the debtor, are examined in detail. In this study, what we mean by contracts that impose mutual debts and the type of contract that will be examined will be immediate-acting contracts that impose debts on both parties