Alçak gerilim şebekeleri için üç fazlı aktif filtre tasarım ve benzetimi
Three-phase active filter design and simulation for low voltage networks
- Tez No: 744354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elektrik tesislerinde doğrusal olmayan yükler artışı beraberinde harmonik bozulmaları meydana getirmektedir. Önemli güç kalitesi problemi olan harmoniklerin giderilmesi büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada alçak gerilim şebekeleri için üç fazlı aktif filtre tasarım ve benzetim çalışması yapılmıştır. Tez çalışmasında, ilk olarak aktif güç filtreleri üzerine literatür taraması yapılmıştır. Harmonik tanımlamaları, harmoniklerin elektrik şebekelerinde etkileri ve toplam harmonik bozulma limitleri gibi hususlar değerlendirilmiştir. Tez çalışmasındı alçak gerilim şebekeleri için şönt aktif filtre tasarım ve benzetim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Aktif filtre tasarımında anlık reaktif güç ve güç denge teorisi olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmıştır. Kullanılan yöntemlerin filtreleme performansı nonlinear yük davranışı sergileyen üç fazlı tam dalga doğrultuculu sistem üzerinden incelenmiştir. Harmoniklerin giderilmesi için önerilen iki yöntemin performans karşılaştırılması yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current harmonics occur due to increase of non-linear loads in electrical grids. In recent years, elimination of current harmonics has gained great importance for energy quality in power grids. In this study was investigated Three Phase Active Power Filter Design and Simulation for Low Voltage Networks. In this thesis literature review has made on active power filters, issues such as harmonic definitions, effects of harmonics on electrical networks and Total Harmonic Distortion (THD) limits have been evaluated. In addition, shunt active filter design and simulation studies were carried out for low voltage networks. In this approach instantaneous reactive power and power balance theory applied and filtering performance of the two-method investigated on a three-phase full-wave rectifier system that exhibits behavior of nonlinear loads. The performance of the two proposed methods for the elimination of harmonics has been evaluated.