Covıd-19 pandemi döneminde istanbul'daki hastanelerde çalışan temizlik işçilerinin mevcut sağlık durumları ile sosyoekonomik özellikleri arasındaki ilişki
During the Covid-19 pandemic period the job between the existing health status and socioeconomic features of cleaning workers working in hospitals in Istanbul
  1. Tez No: 744417
  2. Yazar: GÜLSER SAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
COVID-19 pandemisi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyoekonomik sorunlara yol açmış, pandemiden en çok etkilenen sektör ise sağlık sektörü olmuştur. Bu yıkımın ana parçalarından biri de işçi sınıfıdır. Çalışmanın amacı; COVID-19 pandemi döneminde İstanbul'daki kamu ve özel hastanelerde çalışan temizlik işçilerinin mevcut sağlık durumları ile sosyoekonomik özellikleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Bu araştırmada evren, İstanbul'daki beş hastanede (bir kamu, bir vakıf, üç özel hastane) çalışan toplam 485 temizlik işçisidir. Çalışmada örneklem seçilmemiş, evrenin tümüne ulaşılması hedeflenmiştir. Online ve yüz yüze anket yoluyla 122 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan hastanede görev yapan temizlik işçileri çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik verileri analiz etmek için yüzde ve frekans analizleri, kategorik değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesinde Ki kare testi, bağımlı iki gurup karşılaştırmasında Paired Sample T Testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; pandemi sürecinde temizlik işçilerinin haftalık çalışma sürelerinin pandemi öncesine göre arttığı görülmüştür. Pandemide COVID-19 tanısı alan işçilerin daha fazla işini kaybetme endişesi yaşadıkları, diğerlerine göre fiziksel olarak daha çok yıprandıkları saptanmıştır. İşçilerin %50'si COVID-19 tanısı alırken, çalışma arkadaşlarından tanı alanların oranı %91,8 bulunmuştur. Hastalığa yakalananların kişisel bakım ürünleri harcamalarının arttığı, diğer harcamalarının hastalığa yakalanma oranları ile istatistiki bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, işçilerin gelir durumları ile tanı alma oranları arasında da istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
As in the whole world, the COVID-19 epidemic has caused a great destruction both in terms of health sector and socioeconomic in Turkey. One of the main parts of this destruction has been the working class. The aim of the study; It was conducted to evaluate the relationship between the current health status and socioeconomic characteristics of cleaning workers working in public and private hospitals in Istanbul during the COVID19 pandemic period. This study is a cross-sectional, descriptive and correlational research. In this research, the universe is a total of 485 cleaning workers working in five hospitals (one public, one foundation, three private hospitals) in Istanbul. No sample was chosen in the study, it was aimed to reach the entire universe. 122 participants were reached through online and face-to-face surveys. Cleaning workers working in the hospital who volunteered to participate in the study were included in the study. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Percentage and frequency analyzes to analyze demographic data, Chi-square test in determining the relationships between variables, Paired Sample T Test was used to compare two dependent groups. In the results of working; During the pandemic process, it has been observed that the weekly working hours of cleaning workers have increased compared to the prepandemic period. It has been determined that people diagnosed with COVID-19 in the pandemic are more worried about losing their job and are more physically worn out than others. While 50% of the workers were diagnosed with COVID-19, the rate of those diagnosed by their colleagues was 91.8%. It has been determined that the personal care products expenditures of those who have the disease have increased, and that other expenditures are not statistically related to the rates of catching the disease. In addition, there was no statistically significant relationship between the income status of the workers and the rate of diagnosis.