Büyüme düzenleyici pix'in ve fetrilon-combi yaprak gübresinin pamuğun (gossypium hirsutum L.) verim ve verim unsurlarına etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 7445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
3 2 ÖZET çiçeklerime başlangıcı ve çiçeklerime doruğunda olmak üzere iki değişik zamanda, dekara 100 cc. v 150 cc. gelecek şekilde, iki ayrı uygulama dozunda uygulanan Pix büyüme düzenleyicisi ile birlikte çiçeklenmeden 15 gün önce, çiçeklenmede ve çiçeklenmeden 15 gün sonra olmak üzere üç değişik zamanda verilen Fetrilon-Combi yaprak gübresi uygulamalarının, iki pamuk çeşidinin verim ve verim unsurlarına olan etkilerini saptamak amacı ile yapılan bu çalışma, 1986 yılında ç.ü., Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında, tesadüf blokları deney deseninde 4 yinelemeli olarak kurulmuştur. Çalışmada, Çukurova Bölgesinin standart pamuk çeşitlerinden birisi olan Ç. 1518 ve tescil için Bölge Çeşit Deneme Müdürlüğüne gönderilen çüZF-75 pamuk çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmadan elde'edilen sonuçlar aşağıda belirtilmiştir. Dözellikle çiçeklenme başlangıcındaki Pix uygulamaları ile bitki bo yunun iki çeşitte de önemli düzeyde kısaldığı, yaprak gübresi uygulama larının bitki boyunda önemli bir değişiklik yapmadığı bulunmuştur. 2)Çukurova 1518 pamuk çeşidinde değişik dönemlerde ve değişik dozlar da Pix ve yaprak gübresi uygulamalarının verimi azaltıcı ya da artırıcı yönde etkili olmadığı; ÇüZF-75 pamuk çeşidinde ise değişik dönemlerde düşük dozda Pix uygulamalarının yüksek dozdaki uygulamalara oranla kütlü pamuk verimini artırdığı ve Pix ile yaprak gübresinin birlikte uygulamasının en yüksek kütlü pamuk verimini verdiği başka bir deyişle, yaprak gübresi uygulamasının verimi olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. 3)ösellikle çiçeklenme başlangıcındaki her iki dozda Pix uygulamaları nın her iki çeşitte de koza kütlü pamuk ağırlığına olumlu yönde etkili olduğu, yaprak gübresi uygulamasının ise koza kütlü pamuk ağırlığında önemli bir değişiklik oluşturmadığı saptanmıştır. 4>çiçeklenme başlangıcındaki Pix uygulamalarının her iki çeşitte de erkenciük oranını artırdığı, yaprak gübresi uygulamasının ise erkencilik oranında Önemli düzeyde azalma oluşturduğu saptanmıştır. 5>Pix ve yaprak gübresi uygulamalarının her iki çeşitte de 100 tohum ağırlığı ve çırçır randımanında etkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
33 SÜHMAKY This study was conducted to determine the effects of Pix treatments and foliar fertilization on yield and yield components of the cotton cultivars Çukurova 1518 and ÇÜZF-75 in 1986. The experiment was located at the experimental fields of the Agricultural Faculty of Çukurova University. 4 replications were used in randomized black design. Regional standard cotton variety Çukurova 1518 and ÇÜZF-75 appeared to be promising cotton variety of Çukurova Regional Tests were used as the plant materials. Pix treatments of 1000 cc. and 1500 cc. per hectare were applied at the beginning of bloom (the plant had an avarege of 8-10 white flowers/10 meter of row) and at the peak of bloom stages, (each plant had an average of 1-3 young bolls) at two different stages and doses. Fetri Ion Combi foliar applications were made 15 days before the beginning of bloom, at the bloom and 15 days after the bloom at three different times. The obtained results were as follows: DIt was found“ ”6hat the use of Pix especially at the beginning of bloom significantly reduced the plant height at both cultivars, while use of Fetri lon-Combi foliar application had no effect on the plant height. 2) It was found that yield increases or reduces were not obtained due tö Pix treatments and foliar fertilization under all different application doses or stages on the cotton variety Çukurova 1518, whereas seed-cotton yield was more increased by the treatments of Pix at low ones pthan high application rates for both application stages and the use of Pix and Fetri lon-Combi together with gave the highest seed-cotton yield on the other hand the use of foliar fertilizer resulted in an increase in seed-cotton yield. 3) It was determined that the seed-cotton weight of the boll at two cultivars was increased by the treatments of 1000 cc. /hectare and 1500 cc. /hectare of Pix especially at the beginning of blooms, whereas alone Fetri lon-Combi foliar fertilization had no effect on the seed-cotton weight of the boll. 4) It was determined that earliness was increased by the treatments of Pix at the beginning of flowering while the use of foliar fertilizers significantly decreased the earliness.34 5) It was also found that the application of Pix and foliar fertilizer had no effect on the 100 seed weight and gin turnout at both cultivars. ---s